Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Operasyona tepki

  Hürriyet Haber
  25 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 25 Nisan 1998 - 00:01

  ABD'de bir soyguncunun kendi çocuğunu rehin alarak Meksika’ya kaçmaya çalışırken polisin yaptığı silahlı operasyon tepkilere neden oldu.

  Herşey geçen hafta California'da polisin soygunculuktan aranan 35 yaşındaki Eddie Price'ı yakalamaya kalkmasıyla başladı. Oğlunu rehin alan Price, otomobiliyle Meksika'ya kaçmaya çalıştı. Polis adamın peşine düşerken, California yollarında ancak filmlerde rastlanabilecek bir kovalamaca start aldı.

  Kovalamaca 2 saat sürdü

  İki saat süren nefes kesici kovalamaca Price'ın kullandığı aracın San Isidra sınır kapısında trafiğe yakalanmasıyla son buldu. Güvenlik güçleri aracı derhal kuşatma altına alırken, baba arka koltukta oturan küçük oğlunu kucağına aldı. 9 santimlik usturayı ilk önce çocuğunun, sonra kendi boğazına dayayan Price, polisle pazarlık başlattı.

  Göz yaşartıcı sıvı sıkıldı

  Meksika'ya geçme karşılığında çocuğu teslim edebileceğini söyleyen baba, sonunda araçtan inmeyi kabul etti. Bu sırada polis babanın yüzüne göz yaşartıcı sıvı sıkarak çocuğu kurtarmaya çalıştı. Price, müdahale üzerine kendini ve çocuğu yeniden otomobile kilitledi.

  Olay ucuz atlatıldı

  Price'ın araçtan çıkmayı kabul etmesinin ardından polis, babasının kucağındaki çocuğu çekerek kurtardı. Eddie Price ise hızla koşmaya başlayarak sınırı geçmeye çalıştıysa da polis genç adamı yakaladı. Olay kimsenin canı yanmadan biterken Amerikan kamuoyu, polisin, eli silahlı kişiye çocuk kucağındayken silahla müdahalesini eleştirdi.

  Soyguncuyu gümrükçü yatıştırmaya çalıştı

  Eddie Price'ı teslim olmaya ikna eden silahsız gümrük görevlisi Al Morales, sınır kapısında yaşanan gergin anları şöyle anlattı: ‘Otomobilin arka koltuğunda çocuğu kucağına aldığında gözgöze geldik. Onunla konuşmaya başladım. Sakinleşmesini ve çocuğa herhangi bir zarar vermemesini istedim. Ben ‘herşey geçti, geçti' derken o sürekli Meksika'ya gitmek istediğini tekrarlıyordu. Sonunda teslim olmaya ikna oldu.'

  Çocuğunu canlı kalkan yaptı

  Güvenlik güçlerine korkulu anlar yaşatan Eddie Price, 2 saatlik müthiş kovalamacanın ardından, minik çocuğunu canlı kalkan olarak kullanarak polisle pazarlığa başladı. Polisin çocuğu kurtarmasından sonra Meksika'ya doğru koşmaya başlayan baba tutuklanarak karakola götürüldü.

  Polisler çocuğu vurabilirdi

  Soyguncu Eddie Price'ın otomobilin trafikte sıkışıp kalması üzerine aracın çevresini saran polislerden dördü silahlarını çılgın babaya yönelttiler. İşte bu görüntü kamuoyunu kızdırırken, ‘Muhtemel bir çatışma sonucu çocuk ölebilirdi’ dediler.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı