Dünya Haberleri

DÜNYA

  Operasyona izin yok kınama var

  ANKA
  09 Ekim 2007 - 15:58Son Güncelleme : 09 Ekim 2007 - 18:23

  Irak Büyükelçisi Sabah J. Omran, sınır ötesi operasyonun Irak’ın egemenliğinin ihlali olacağını ve bu konuda yasal bir zeminin bulunmadığını belirtti. Irak hükümet sözcüsü Ali El Dabbah ise saldırıyı kınadı ve başsağlığı diledi.

  Irak Büyükelçisi Sabah J. Omran, Uluslar arası Stratejik Araştırmalar Kurumu’nda düzenlenen ‘Irak ve Türkiye’ konulu toplantıda sınır ötesi operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Omran, son terör saldırısı konusunda kendilerinin de büyük bir üzüntü duyduklarını belirterek sınır ötesi operasyonun Irak’ın egemenliğinin ihlali olacağını ve bu konuda yasal bir zeminin bulunmadığını belirtti.

  Omran, terör anlaşmasının Irak meclisinde onaylanarak yürürlüğe girmesinin gerektiğini belirterek, “Meclisin onayı zor olacak, nihayetinde bir koalisyon var. Çok fazla grup var. Bilinmesi gerekir ki bizim hükümetimiz terör anlaşması konusunda samimi ve çok isteklidir” dedi.

  Sınır ötesi operasyon konusunda yöneltilen bir soruya Büyükelçi Omran, bu tür girişimlerin ikili anlaşmalar ile düzenlenmek zorunda olduğunu belirtti. Büyükelçi Omran, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonu tek taraflı yapması halinde buna Irak tarafının nasıl olacağı sorusunu da şöyle yanıtladı:

  “Böylesine farazi bir soruya tam cevap verebilmek kolay değildir. Elbette bir devlet egemenliğinin ihlali halinde bu durum kınanır. Ama bunun dışındaki önlemler konusunda şu aşamada bir şey söyleyemeyiz.”

  Büyükelçi Omran, Türkiye’nin Irak’da gizli bir ajandası olmayan tek komşu ülke olduğunun da altını çizerek, “Bir seferinde Barzani de söylemişti. Türkiye ne istiyorsa onu söylüyor, gizli bir gündemi yoktur. Türkiye, Irak’daki iç çekişmelerde taraf olmayan tek komşu ülkedir”” diye konuştu.

  Ayrıca yapılan diğer açıklamada ise, 'Mevcut güvenlik anlaşması PKK'ya karşı en iyi mücadele yoludur' denildi.

  PKK SALDIRISINI KINADI

  Ancak Irak hükümet sözcüsü Ali El Dabbah, Irak hükümetinin, Türk halkına başsağlığı dilediğini söyleyerek, "terör örgütlerine karşı koyma konusunda esasın bölgesel işbirliği olduğunu" yineledi.

  El Dabbah, Türkiye ile geçen ay imzalanan terörle mücadele anlaşmasının, PKK terör örgütüyle mücadelede en iyi yol olduğunu belirtmişti.

  Irak hükümet sözcüsü, Türkiye ile Irak arasında imzalanan terörle mücadele anlaşmasının, iki ülkenin güvenliğinin korunabileceği bir çerçeve olduğunu ifade etmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı