Dünya Haberleri

  Operasyon korkusu yola çıkardı

  Uğur ERGAN yazıyor
  16.10.2007 - 11:21 | Son Güncelleme:

  Bugün Türkiye'ye gelen Irak Cumhurbaşkanı Birinci Yarrdımcısı Tarık Haşimi'yi, Irak'ın Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin gönderdiği ortaya çıktı.

  Türkiye'nin operasyon konusunda kararlı olduğunu anlayan ve bu mesajı ABD Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman'dan da alan Irak'ın Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Birinci Yardımcısı Tarık Haşimi'ye apar topar Ankara'ya gönderme kararı aldı.

  Irak yönetimi içinde Ankara ile en sıcak ilişkilere sahip olan ve Irak'taki Sünni grupların da liderliğini yapan Haşimi'nin Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmesi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Haşimi'nin Talabani ve diğer üst düzey Iraklı yöneticilerden Ankara'ya, "PKK'ya karşı en sert önlemleri alma ve bu konuda daha etkin ortak çalışma yapmada kararlıyız" mesajı getirebileceği belirtiliyor.

  Haşimi'nin başkent temaslarında Türkiye'den PKK ile etkin mücadelede kendilerine süre tanınmasını isteyebileceği, olası bir sınır ötesi operasyonun ise "Irak'ın egemenliğini tartışılacak hale getireceği" endişesini de ortaya koyacağı belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı