Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Operasyon ekonomide dengeleri bozmaz

  Hürriyet Haber
  27.10.2007 - 13:27 | Son Güncelleme: 27.10.2007 - 13:27

  Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin yapacağı bir askeri operasyonunun, makro ekonomik dengelerdi değiştirmeyeceğini belirterek, “Türkiye ekonomisi artık çok dayanıklı bir ekonomi haline geldi” dedi.

  Milli güvenlik konusunun öncelikli bir konu olduğunu belirten Bakan  Şimşek, şunları kaydetti:

  "Türkiye ekonomisi, askeri operasyonların oluşturacağı ekonomik  etkileri çok rahat kaldırabilecek güçlü bir düzeye gelmiştir artık. O  nedenle ben, ABD'de bana böyle bir harekatın ekonomiye etkisini soranlara da Türkiye ekonomisinin, böyle bir harekatın ekonomiye  etkisini karşılayabilecek kapasitede olduğunu vurguladım” dedi.

  REYTİNG KURULUŞLARIYLA YAPILAN GÖRÜŞMELER

  ABD'de reyting kuruluşlarıyla görüşmelerinde, Türkiye ekonomisindeki son  gelişmeleri anlattıklarını belirten Bakan Şimşek, New York'ta, Moody's  ve Standard and Poor's'un üst düzey yöneticileriyle bir araya  geldiklerini kaydetti.

  Reyting kuruluşlarının, Türkiye'nin son yıllarda çok ciddi bir mesafe  katettiği görüşünde olduklarını belirten Bakan Şimşek, bu kuruluşlarla  yaptıkları görüşmelerde, 2007 yılı bütçe gerçekleşmeleri, 2008 bütçesi  konusunda kendilerini bilgilendirdiklerini, sosyal güvenlik ve enerji  başta olmak üzere, yapısal reformları nasıl gerçekleştireceklerini  anlattıklarını bildirdi. Şimşek, şöyle devam etti:

  "Reyting kuruluşlarıyla, genel makro görünüm, enflasyon ve cari açık  konularını da ele aldık. Gerek Moody's, gerekse Standard and Poor's, Türkiye'nin 'çok daha iyi'  bir kredi notunu hak ettiği görüşünde hem fikirler. Reyting kuruluşları, Türkiye'nin yapısal reformları gerçekleştirmesi halinde, kredi notunun yükseltileceğini vurguladılar. Reyting kuruluşları, faiz dışı fazlanın gelecek yıl yüzde 5,5'e  inmesinin, ekonomik dengeleri etkilemeyeceği görüşündeler.
  Yani ekonomik programın planlandığı gibi sürdürülmesi halinde, önce  Türkiye'nin ekonomik görünümünün, daha sonra da kredi notunun  yükseltileceği görüşündeyiz."

  EKONOMİK BÜYÜME

  Türkiye'nin ekonomik büyüme performansına da dikkat çeken Bakan Şimşek,  gerekli yapısal reformların yerine getirilmesi halinde, Türkiye'nin,  gelecek yıllarda da “dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri” arasında  yer almaya devam edeceğini ifade etti.

  Cari açık konusunda da değinen Şimşek, cari açığın, Türkiye gibi hızlı  büyüyen ülkelerde gayet doğal olduğunu ve bu görüşlerinin reyting  kuruluşları tarafından da paylaşıldığını belirtti.

  Bakan Şimşek, bu nedenle Türkiye gibi dinamik bir ekonomiye sahip ülkede  cari açığın bulunduğunu, ancak bunun sağlıklı bir şekilde de finanse  edildiğini ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı