ANKARA HABERLERİ

Opera yeni yüzüyle seyircisini bekliyor

Hürriyet Haber
01 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 01 Ekim 2011 - 00:00

Ankara Devlet Opera ve Balesi, yeni sanat sezonuna 1 Ekim’de “merhaba” diyecek. Yeni sanat sezonunun açılış eseri, geçen sezon da ilgiyle izlenen “Notre Dame’ın Kamburu” adlı bale yapıtı olacak. Salonun tadilattan geçirildiğini anlatan ADOB Müdürü Davran, “Koltuklar yenilendi, artık dizler diğer koltuğun önüne çarpmayacak” dedi.

Hürriyet Haber

ANKARA Devlet Opera ve Balesi (ADOB) Müdürü Erdoğan Davran, düzenlediği basın toplantısıyla yeni sanat  sezonuna ilişkin bilgi verdi. Sanat sezonunun açılışı öncesinde Ayvalık Kültür  Sanat Vakfının düzenlediği festivale katıldıklarını ve Bursa’da seyirci karşısına  çıktıklarını anlatan Davran, yeni sanat sezonunda da “blok repertuvar”  sistemine geçeceklerini ifade etti. Bunun kendileri için yeni bir uygulama  olduğunu aktaran Davran, “Uzun yıllar önce aslında bu uygulama yapılıyordu.  Ancak bir süredir yapılmayan bu uygulama şimdi yeniden hayata geçecek. Buna göre,  sezonda sahnelediğimiz eserleri 2 aylık bir sürede izleyiciyle buluşturarak  noktalayacağız. Sonra başka bir esere geçilecek” dedi.

Eski uygulamada, yapıtların tüm sezona yayıldığını ve bu yüzden de  dekorların çok yıprandığını, orkestra, koro ve solistler açısından da zorluklar  yaşandığını dile getiren Davran, “Halkımız da bu kısa dönem içinde yapıtları  daha yoğun olarak izleyecek. Aslında İzmir Devlet Opera ve Balesi yıllardır bu  uygulamayı yürütüyordu. Biz de yapacağız” diye konuştu.


Yeni sezon yeni koltuk       

Opera Sahnesinin yeni sanat sezonu öncesinde tadilattan geçirildiğini  anlatan Davran, seyirci anketlerine göre, en büyük sıkıntının sırasıyla koltuk  aralarının dar oluşu, koltukların rahatsızlığı, tuvaletler ve havalandırma  konusunda olduğunu bildirdi.
Koltukların ve yer döşemesinin tamamen değiştirildiğini belirten Erdoğan  Davran, “Ancak, parterde ve balkonda olmak üzere 100 koltuğumuz azaldı. Böylece  salonun kapasitesi 600 kişiye düştü. Ama artık seyirci temsili daha rahat  izleyecek. Dizler diğer koltuğun önüne çarpmayacak, temsili izlerken seyirci  açısından yaşanan kör noktalar da azaldı” sözleriyle salonun yeni düzenine  ilişkin bilgi verdi.

Yeni eserler

Repertuvara ilişkin de bilgi aktaran Davran, 8 opera eserinin seyirciyle  buluşacağını, bunların 5’inin geçen sezon seyirciden yoğun ilgi gören yapıtlar  olduklarını söyledi.
Selman Ada’nın “Ali Baba ve Kırk Haramiler” adlı eserinin 2011-2012  sanat sezonu repertuvarında yer aldığını anlatan Davran, “Bu eserin dünya  prömiyeri 20 yıl önce yapıldı. Yapıtın 20. yılı dolayısıyla sahne üzerinde görsel  bir şölen hazırladık” sözleriyle klasikleşmiş yapıtın yeni sezonda izleyicinin  karşısına çıkacağını ifade etti. Erdoğan Davran, repertuvarda Türk opera ve bale  yapıtlarının yer aldığını, bu eserleri çok önemsediklerini belirtti.
“Rusalka” adlı operanın yeni sezonda “Türkçe” olarak sahneleneceğini  de dile getiren Davran, “Bütün dünyada eserlerin kendi dillerinde sahnelendiğini  görüyoruz. Biz de şimdi 1990’lı yıllardan bu yana yapılmayan bir uygulamayı  yeniden hayata geçiriyor ve bu eserimizi Türkçe olarak sahneliyoruz” diye  konuştu. Yeni sanat sezonuna başlayacakları “Notre Dame’ın Kamburu” adlı yapıtın  da büyük ilgi gören bir bale eseri olduğunu anımsatan Davran, eserin 3 temsiline  ait biletlerin satışa çıkarıldığını ve tükendiğini bildirdi.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Opera yeni yüzüyle seyircisini bekliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2011 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Opera yeni yüzüyle seyircisini bekliyor haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı