Ege Haberleri

EGE

  Opera ve bale yer bulmadan çıkmayacak

  Turan GÜLTEKİN, (DHA)
  07.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.01.2011 - 23:20

  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengin Gökmen, Vali M. Cahit Kıraç ile görüştü, İzmir’deki yer sorununun önümüzdeki günlerde çözüleceğini bildirdi.

  DEVLET Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç ile görüştü, ardından Elhamra Sahnesi’nde basın toplantısı düzenledi.
  Toplantıya Genel Müdür Yardımcısı Sadi Erdoğan, İZDOB Müdürü Aytül Büyüksaraç, DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanı Murat Tuncay, Büyükşehir Belediyesi Sanat Danışmanı Haluk Işık ve Besteci Selman Ada da katıldı. Kıraç ile görüşmenin olumlu geçtiğini, sorunun önümüzdeki günlerde çözüleceğini belirten Gökmen, kendilerine önerilen eski Sümerbank Basma Fabrikası konusunda çalışma yapılacağını belirtti. Gökmen, “Binanın çok ciddi yatırıma ihtiyacı var. Bu konuda da İzmir İl Özel İdaresi’nin yardımını alacağız. Binanın kısa sürede onarılmasına yardımcı olacaklar. Biz de başka bir, iki alternatife bakacağız” dedi.
  İşgalci olmak istemiyoruz
  Benzetmeler ve tartışmalardan  sanatçılar olarak incindiklerini, opera ve balee sanatçısının bina sorununu bütün İzmir’in el ele vererek çözmesi gerektiğini dile getiren Gökmen, şunları söyledi: “Bu sorun muhakkak çözülecek. İZDOB’un anası bizsek, babası da İzmirliler’dir. Çok incindik, hiçbir yerde işgalci olarak kalmak istemiyoruz. İzmir’in gerçek bir kültür sanat kenti olabilmesi için bu tür mekanlara sahip olması gerekiyor. Biz bu acelecilikten yakınıyoruz. Baleye bir yer bulmak bu kentteki herkesin sorumluluğu. İZDOB olmadığı takdirde şunu unutmamalıyız ki İzmir, EXPO adaylığından da kültür ve spor kenti olma adaylığından çok şey yitirir. Ama Özel İdare olmazsa bir şey yitireceğini düşünmüyorum. Bir kenti kent yapan kültür ve sanat için mekanlar yaratmak İzmir İl Özel İdaresi’nin ve İl Genel Meclisi’nin de asli görevleri arasındadır.”
  Herkese var, bize yok
  Opera ve bale sanatçılarının yer sorununu çözebilmek için iki yıldır İzmir’de gezmedik yer bırakmadıklarını vurgulayan Gökmen, “Her kamu kurumuna bina tahsis edilmiş. Ancak bize tahsis edilen bir bina bile yok. Altı binada hizmet veriyoruz. Bunların biri konumuz olan tahsisli bina. Aslında bu bina da uygun değil. Ancak yer yokluğundan sesimizi çıkartmıyoruz” dedi. Gökmen Tekel tütün deposunu ne zaman boşaltabilecekleri sorusunu ise, “İzmir Balesi çalışanlarına kesintisiz bir çalışma ortamı temin edene kadar kendi insiyatifimizle boşaltmayacağız” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı