Opel’in zirvesine ‘Türkiye’ye dön’ mesajı götürdüler

Hürriyet Haber
31.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hükümet 2001 krizinde Türkiye’deki fabrikasını kapatan Opel’in geri dönmesi için ikna çalışmalarını artırdı.

Daha önce Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik’i İzmir’de ziyaret eden Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ekibi, Opel Avrupa’nın üst düzey yöneticileriyle Almanya’da bir araya geldi. Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı, Ekonomi Bakanlığı’ndan yetkililerle birlikte Opel/Vauxhall Avrupa Başkanı Nick Reilly ve Opel Avrupa Yönetim Kurulu üyeleriyle bir görüşme gerçekleştirdi.
/images/100/0x0/55eb5e83f018fbb8f8bca771
Bir gecelik karar değil

Yatırım Ajansı yetkilileri, Türkiye’nin yatırım yapmak için neden doğru bir ülke olduğunu örnekleriyle Reilly ve diğer Opel yetkililerine anlatırken, Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, görüşmenin son derece verimli geçtiğini ancak yatırım kararının bir gecede alınabilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Keklik, “General Motors (GM) Batı Avrupa’daki bazı maliyeti yüksek operasyonlarının maliyetlerde tasarruf imkanı sağlayan ülkelere kaydırılması yönünde çalışmaların söz konusu olabileceğini ve bu kapsamda bazı operasyonlarının farklı ülkelere taşınmasının gündeme gelebileceğini ifade etti ” diye konuştu. Keklik, ayrıca kasım ayında Tofaş tarafından Bursa’da üretimine başlanacak yeni Combo için 137.1 milyon Euro yatırım gerçekleştirdiklerini de hatırlattı.

70 bin TL’ye yola çıkacak

OPEL’in şubat ayında Türkiye’de satmaya başlayacağı üçüncü nesil Zafira Tourer, Enjoy ve Prestij donanımlarıyla gelecek. Yeni Zafira Tourer, 1.4 litre 140 beygirlik motor ile pazara sunulacak. 2012 yılında toplam 500 adet satılması hedefleniyor. Zafira Tourer’in satış fiyatı yaklaşık 70 bin TL’den başlayacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı