Opel, 100'üncü yaşını raylı fuarla kutluyor

Hürriyet Haber
30 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 30 Temmuz 1999 - 00:01

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Opel, 100'üncü yaşını özel olarak ürettiği 280 metrelik bir fuar treni ile kutluyor. 2 ay boyunca tüm Avrupa'yı dolaşacak olan tren, 2000 yılının Kasım ayında da İstanbul'a gelecek.

Amerikan General Motors bünyesindeki Almanlar'ın önemli markası Opel, 100'üncü yaşını kutluyor. Opel, kutlamalar çerçevesinde dünyada ilk kez bir otomobil firması tarafından üretilen 280 metre uzunluğunda sergi treni yarattı. ‘‘Millenium treni’’ adındaki 14 vagondan meydana gelen tren önceki gün Opel'in Almanya'nın Rüsselsheim kentinden hareket etti. Tren 2 yıl boyunca tüm Avrupa'yı dolaşacak. Yeni bir asrı temsil eden ‘‘Millenim treni’’ 2000 yılının Kasım ayında da Türkiye'ye gelecek.

Geleceğin treni, Avrupa'nın önemli merkezlerindeki istasyonlarda Opel'in tarihine ve 21'inci yüzyıla ilişkin otomobil, ulaşım ve haberleşmedeki inanılmaz gelişmeleri hakkında ziyaretçilere bilgi verecek.

Önceki gün Opel'in merkezinden hareket eden tren ilk önce Almanya'da sergilendikten sonra 1999 yılında sırasıyla Belçika, Fransa, İspanya, Portekiz ve İtalya'ya gidecek. 2000 yılına gelindiğinde ise Millennium Treni Hollanda, İsviçre, Avusturya, Türkiye, Kuzey Avrupa ve İskandinavya ülkelerini ziyaret edecek.

REKORLAR KIRDI

Opel'in 100'üncü kuruluş etkinleri çerçevesinde Almanya'nın Rüsselsheim şehrinde düzenlediği basın lansmanında bir konuşma yapan General Motors Uluslarası Ürün İletişimi Genel Müdürü ve tren projesinin başkanı Johannes Reifenrath, Opel Millennium treninin bir çok rekora imza attığını belirtti.

Trenin bir otomobil firması tarafından üretilen ilk sergi treni olmasının dışında 280 metrelik uzunluğuyla Avrupa'da yer alan en uzun sergi treni özelliğinin bulunduğunu belirten Reifenrath, ‘‘Böyle bir tren ilk kez Amerikan hükümeti tarafından 1946 yılında gerçekleştirildi ve hedefi Amerikan sistemini tüm ülkeye yaymaktı. Daha sonraları bu alanda bir kaç proje yapılmadı ancak bu projeler mevcut trenlere uygulanan ufak çaplı denemelerdi. Opel olarak hem yeni çağa adım atarken hemde 100. yılımız nedeniyle böyle bir projeye giriştik. 300'ün üzerinde çalışan tarafından 3 ayda gerçekleştirilen ‘‘Millennium treni’’ 6'sı cam olmak 42 konteynırın üzerinde bulunduğu 14 vagondan oluşuyor.’’dedi.

Opel AG Yönetim Kurulu Üyesi Horst P. Borghs'da yaptığı konuşmada, otomotiv şirketi olan Opel'in ilk kez bir tren ürettiğini belirtti. Borghs şöyle konuştu: ‘‘Şirket olarak yıllardır taşımacılıkta demir yolunu tercih ediyoruz. Ürettiğimiz ürünler ve metaryalerin yüzde 95'in Avrupa'ya tren yolu taşıyoruz. Millenium treni de bu bağlamda gerçekleştirilen bir projedir.’’

FUAR TRENİNDE NELER VAR?

Uzunluk 280 metre

Toplam Vagon 14

Toplam konteynır 42

Cam konteynır 5

Toplam zemin alanı 557 metrekare

Toplam sergi alanı 400 metrekare

Toplam vitrin alanı 1318 metrekare

Sergilenen otomobil 10

Fonksiyonel otomobil 4

Konsept modeller 44

Aktiv gösterici ve terminaller 28

Video göstericileri 50

Ekran ve monitörler 145

Video konferans terminali 6

Network'e bağlı bilgisayarlar 54

Toplam bellek kapabitesi 315.500 MB

120 milyon marklık parkta teknoloji şovu

1899 yılında Adam Opel tarafından kurulan Opel şirketinin 100'üncü yıldönümü etkinleri çervesinde Rüsselsheim'deki ana merkezde 120 milyon marklık bir yatırımla ‘‘Open Live’’ adında bir bilgi ve eğlence parkı da kuruldu. Mayıs ayında açılan parka gelen ziyaretçiler çeşitli görsel efektler ve şovlar eşliğinde Opel'in yaratıcı ve yüksek teknolojilerin izlerken buna ek olarak fabrika turu ve eski otomobil koleksiyonlarını da görme şansı buluyor.

Opel Live üç ana bölümden oluşuyor. Ziyaretçiler önce ‘‘Duyular turu’’na katılıyor ve burada otomobilin sadece çelik, kauçuk ve plastikten yapılan bir ulaşım aracı olmadığını anlıyor. Buradan daha önce bir fabrika binası olan 3 boyutlu çarpışma testleri sineması K48'e gidiliyor ve özel effektler eşliğinde Karanlık sürüş sonrası bölümünde bir opel fabrikası modeli geziliyor. Son bölümde ise görsel ve işitsel olarak desteklenen fabrika turu yapılıyor.

Bu arada Opel geçtiğimiz iki yılda, ‘‘Open Live’’ ve ‘‘Millennium Treni’’nin de içinde bulunduğu toplam 670 milyon marklık bir yatırım yaptı. Şirket 2003 yılına kadar da 9 milyarlık bir yatırım hedeflemiş.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı