Dünya Haberleri

DÜNYA

  OPEC: Petrol krizi kapıda

  Hürriyet Haber
  12 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 2000 - 00:01

  Petrol ihraç eden ülkeler birliği OPEC, dünyanın 1970'li yıllarda görüldüğü gibi büyük bir petrol krizi ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

  Viyana'daki zirvenin ardından bir açıklama yapan OPEC, 1 Ekim'den itibaren günlük petrol üretimini 800 bin varil artırma kararı aldıklarını belirtti ancak bu kararın geçici bir çözüm olduğunu da vurguladı.

  Uzmanlara göre, bu rakam, günlük üretim için uygulanabilecek maksimum seviye. OPEC, bu kısa süreli çözümün, en azından kış aylarını atlatmak için düşünüldüğünü belirtti.

  Konferansa katılan petrol bakanlarından Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali al-Naimi, "Daha önce fiyatları aşağıya çekmeyi denedik, tekrar söylüyorum fiyatları aşağıya çekeceğiz" dedi.

  Venezuela Petrol Bakanı Ali Rodriuez de bir açıklamayla petrol fiyatları konusundaki son durumu aktardı. Rodriguez, "Petrol üretim kapasitesinin de limitleri var ve bizler şu son zamanlarda bu limitleri zorluyoruz. Ciddi bir krizle karşı karşıyayız" dedi.

  OPEC Başkanı, petrol fiyatlarının şu anki seviyeye gelmesinin ardında petrol ithalatı yapan ülkelerdeki rafineri dar boğazı, nakliye kısıtlaması, yüksek vergilendirme gibi bir takım nedenler yattığına değindi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı