BİNGÖL HABERLERİ

Op. Dr. Uludağ’dan Meme Kanseri Uyarısı

IHA
12.10.2015 - 15:02Son Güncelleme :

DR. SERVER SEZGİN ULUDAG MEM KANSERİNE KARŞI UYARILARDA BULUNDU

IHA

Ekim ayının dünyada meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olması sebebiyle açıklamalarda bulunan Genç Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Dr. Server Sezgin Uludağ, erken dönemde tespit edilen meme kanserlerinin yüzde 98 oranda iyileşme şansı olduğunu söyledi.
Kanserin önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruduğunu söyleyen Operatör Dr. Server Sezgin Uludağ, "Meme kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda yaklaşık 15 bin kadını etkilemektedir. Hayat boyu her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski vardır. Meme kanserlerinin sadece yüzde 10’luk bir kısmı ailesel geçişlidir. Yani ailenizde veya akrabalarınızda olmazsa bile meme kanseri hastalığına yakalanmanız mümkündür. Erken evrede meme kanserleri diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi ileri dönemlere gelene kadar bir belirti vermeyebilir. Meme kanserinde de erken tanı ve tedavi, her kanserde olduğu gibi çok önemlidir. Normalde 20 yaşından sonra meme muayenesi ve yılda bir kez doktorda meme muayenesi yaptırmanız ve tarama takip programına girmeniz önerilmektedir. Bu nedenle, erken dönemde hastalığın yakalanması için kadınların bilgi sahibi olması gereklidir. Ulusal kanser tarama programı önerilerine göre ülkemizde uygulanan meme kanseri tarama protokolüne göre; 20-40 yaş arası; ayda bir kendi kendine meme muayenesi, iki yılda bir doktor tarafından yapılan meme muayenesi, 40-69 yaş arası; ayda bir kendi kendine meme muayenesi, yılda bir doktor meme muayenesi, iki yılda bir mamografi çekilmesi gerekmektedir. Kısacası hastaların yılda bir veya 2 yılda bir, hiçbir şikayeti olmasa bile doktoruna gitmesi ve muayene olması gerekmektedir ve doktoru tarafından radyolojik tetkikler istenmelidir. Unutmayınız ki meme kanseri tedavi edilmediği takdirde ölümcül bir hastalıktır" dedi.
Dr. Uludağ, kadınların meme kanserine karşı sürekli olarak düzenli kontrollerini yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bingöl haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bingöl ilinden Op. Dr. Uludağ’dan Meme Kanseri Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ekim 2015 tarihinde saat 15 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Op. Dr. Uludağ’dan Meme Kanseri Uyarısı haberi güncellenecektir.

BİNGÖL NAMAZ VAKİTLERİ

01 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:27
 • Guneş
  07:11
 • Öğle
  12:18
 • İkindi
  14:49
 • Akşam
  17:05
 • Yatsı
  18:37
Sayfa Başı