Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Onur Yürüyüşü nedir? Onur Yürüyüşü tarihçesi

  Hürriyet Haber
  24 Haziran 2017 - 12:36Son Güncelleme : 24 Haziran 2017 - 12:36

  İstanbul Valiliği, 25 Haziran Pazar günü Taksim Meydanı’nda yapılması planlanan Onur Yürüyüşü’ne izin verilmeyeceğini açıkladı. LGBTİ bireylere destek amaçlı yapılan Onur Yürüyüşü’nün ne anlama geldiği ve tarihi yeniden gündeme geldi. Peki, Onur Yürüyüşü nedir?

  Onur Yürüyüşü, her yıl Haziran ayının sonlarında Dünya genelinde kutlanan ve Stonewall ayaklanmasının yıl dönümünde gerçekleştirilen, LGBTİ bireyler ve LGBTİ bireylere destek veren kişilerin katılımıyla gerçekleşen bir dizi etkinlikler ve törenler bütünüdür. Bir dizi etkinliklerin ve geçiş törenlerinin gerçekleştirildiği etkinlikler Stonewall ayaklanmaları anısına gerçekleştirilmektedir.

  1969 yılında Stonewall Inn adlı barda baskı, şiddet ve ayrımcılığa dayanamayan eşcinseller ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve 4 gün boyunca sokaklarda çatışılmış, eylemler yapılmıştır. LGBTİ mücadelenin dönüm noktalarından biri olan gün dünyanın her yerinde onur haftası, LGBT onur ve onur yürüyüşü gibi adlarla kutlanır. Burada kastedilen onur, kişinin kendi oluşunun onurudur, kendi varoluşundan utanmayışının yansımasıdır.

  TÜRKİYE’DE ONUR YÜRÜYÜŞÜ

  Türkiye'de Onur Haftası 1993'te ilk defa "Cinsel Özgürlük Haftası" adı ile kutlanmak istenmiştir, ancak o yıl gerçekleştirilememiştir. Bir hafta boyunca çeşitli LGBTİ ile ilgili paneller, film gösterimleri, tiyatrolar, konserleri ve partiler gibi bir dizi etkinliklerin gerçekleştiği bu haftaya Türkiye ve diğer ülkelerden insanlar katılmaktadır. Birçok araştırmacı, yazar, politikacı ve sanatçının yer aldığı paneller 2007 yılında Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı