Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Onur ödülü Es'e

  Hürriyet Haber
  20 Mayıs 2011 - 13:14Son Güncelleme : 20 Mayıs 2011 - 13:19

  Dünyanın ilk kadın savaş foto muhabiri olan 99 yaşındaki Semiha Es'e, “Türkiye Fotoğraf Sanatçısı Ödülleri” kapsamında “Onur Ödülü” verilecek.

  Mind the Ad Reklam Ajansı tarafından düzenlenen ve başvuru süresi 21 Mayıs'ta sona erecek ödüller, 6 Haziran'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılacak törenle sahiplerini bulacak.

  “Türkiye Fotoğraf Sanatçısı Ödülleri”nin ana jürisinde, fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar, Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güler Ertan, Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Murat Şen, yorumcu ve sanatçı Arif Sağ, foto muhabiri Coşkun Aral, fotoğraf sanatçısı Nihat Odabaşı, iş adamı ve fotoğraf sanatçısı Serdar Bilgili, iş adamı Ali Şen ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Uzmanı Derya Sarar yer alıyor.

  Ödül töreninde, “Onur Ödülü”, tarihe adını altın harflerle yazdırmış Türk kadınlarının simge isimlerinden birine, Semiha Es'e takdim edilecek.

  1912 doğumlu olan Semiha Es, dönemin ünlü gazetecisi Hikmet Feridun Es'in eşi. Kore Savaşı'na birlikte gittiği eşiyle savaşın haber ve görüntülerini Türk milletine aktaran Semiha Es, fotoğraf makinesiyle savaşı görüntülediğinde hem Türkiye'nin hem de dünyanın ilk kadın savaş foto muhabiri unvanını da aldı.

  Savaş sonrasında, dünyanın neredeyse her yerine eşiyle beraber giden Semiha Es, eşi Hikmet Feridun Es'in yaptığı haberlerin fotoğraflarına da imzasını attı.

  Hikmet Feridun Es'in vefatından sonra, o yorgun yılların istirahatine çekilen Semiha Es, halen 99 yaşında ve 50'li yılların savaş foto muhabiri olarak tarihe adını yazdırmış durumda.

  Semiha Es, 2005 yılında kendisiyle yapılan bir röportajda, fotoğraf çekme merakının nasıl başladığı sorulunca, şu yanıtı verdi:

  “Öyle bir merakım yoktu. Fotoğraf makinesinin nasıl kullanıldığını bile bilmiyordum. Kocam seyahat röportajları yapmaya başlayınca, beni de yanında götürmek istedi. Fotoğraf çekmesini bana öğrettiler. Ondan sonra da yarım yüzyıl fotoğraf makinesini elimden hiç düşürmedim.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı