Onur Air AB'de en çok denetlenen hava yolu

İSTANBUL (A.A)
14.10.2005 - 08:42 | Son Güncelleme: 14.10.2005 - 08:42

Özel hava yolu kuruluşlarından Onur Air'in Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Pekpak, Avrupa'da en çok kontrol edilen ve göz önünde tutulan hava yolu kuruluşunun Onur Air olduğunu, bu yıl Avrupa düzeyinde yapılan toplam 1250 kontrolün 430'unun kendilerine uygulandığını bildirdi.

Özel hava yolu kuruluşlarından Onur Air'in Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Pekpak, Avrupa'da en çok kontrol edilen ve göz önünde tutulan hava yolu kuruluşunun Onur Air olduğunu, bu yıl Avrupa düzeyinde yapılan toplam 1250 kontrolün 430'unun kendilerine uygulandığını bildirdi.

Onur Air ve bu kuruluşun Hollanda temsilciliğini yapan KomforTours'un girişimiyle Hollanda'da çalışan Türk seyahat bürolarının temsilcileri, İstanbul'da dün akşam bir araya geldiler.

İstanbul Orsep Royal Otel'de düzenlenen, 100 dolayında Türk seyahat bürosu temsilcisinin katıldığı toplantıda konuşan Pekpak, geçen Mayıs ayında bazı Avrupa ülkelerinde Onur Air için konulan uçuş yasağının haksız olduğu görüşünü hala kuvvetle savunduklarını belirtti.

Uçuş yasağı konusunun hala tutarlı bir gerekçesi bulunmadığını ifade eden Pekpak, bu haksızlığı istatistiklerin de doğruladığını vurguladı. Pekpak, şu anda Avrupa'da en çok kontrol edilen hava yolu şirketi olduklarını, bu yıl yapılan 1250 kontrolün yüzde 30'dan fazlasının yalnızca Onur için uygulandığını söyledi.

Pekpak, bu kontrollerde ise hata ortalamasının yüzde 0,8 çıktığını, oysa öteki Avrupa hava yollarında hata ortalamasının yüzde 1,4 dolayında olduğunu vurguladı.

Uçuş yasağının yarattığı sıkıntı ve güçlüklerin aşılmasında Türk seyahat bürolarının desteğinin önemine işaret eden Pekpak, 1992 yılında kurulan ve bugün ulaştığı 25 uçaklık filosu ve 6 bin yolcu kapasitesiyle şirketlerinin Avrupa'nın 15 ülkesinde 62 ayrı noktaya uçtuğunu anımsattı. Mayıs ayı başında konulan uçuş yasağıyla herkesin iflas etmelerini bekledikleri bir sırada ayakta durmayı başardıklarını, devletin de soruna sahip çıkmasının uçuş yasağının kaldırılmasına katkısı olduğunu ifade eden Pekpak, 2006 yılına daha güçlü gireceklerini, yıl sonuna kadar filonun üç yeni uçakla gençleştirileceğini bildirdi.

Pekpak, iç hat seferlerini Avrupa ülkeleri bağlantılı olarak düzenlemeyi planladıklarını, ancak bunun kısa sürede uygulamaya konulmasının güç gözüktüğünü kaydetti.

KomforTours Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çelik de, kuruluş olarak turizm döneminde beşinci yılı geride bıraktıklarını belirtti. Osman Çelik, THY'den sonra Hollanda'dan Türkiye'ye en çok turist taşıyan kuruluşun Onur Air olduğunu belirtti ve Türk seyahat bürolarının desteğiyle bulundukları bu konumu daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini anlattı.

Çelik de, geçen Mayıs ayında Onur Air için getirilen uçuş yasağıyla zor günler geçirdiklerini, ancak bu yasaklamanın beklendiği kadar yolcu kaybına yol açmadığını, hedeften yalnızca 6 bin kişilik bir sapma olduğunu kaydetti.

Toplantıda Türk seyahat bürosu temsilcileri, karşılaştıkları çeşitli sorunları dile getirdiler. KomforTours ve Onur Air'in davetlisi olarak İstanbul'da bulunan Türk seyahat büroları temsilcileri bu kuruluşların verdiği iftar yemeğine de katıldılar.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı