Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Onuncu Yıl Marşı ortak duyguları ifade ediyor

  Hürriyet Haber
  26.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.04.1998 - 00:01

  Onuncu Yıl Marşı'nın Cumhuriyet Marşı olması için yapılan çağrıya destek her geçen gün artıyor. Sanat çevrelerinin ve okurlarımızın büyük desteğini gören bu kampanyayla ilgili olarak açıklama yapan Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Dekanı Ersin Onay, Onuncu Yıl Marşı'nın toplumun ortak duygularını ifade ettiğini ve birleştirici bir yapısı olduğunu belirtti.

  Ersin Onay (Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı ):

  Onuncu Yıl Marşı bugüne kadar yazılmış marşlar arasında ortak duyguları ifade ediyor. Birleştirici bir yapısı var. Yeni bir ulus coşkusunu da çok az eser bu kadar anlatıcı olmuştur. Birleştirici olması yönünden de çok önemli özellikler taşıyor. Eser aynı zamanda akılda kalıcılık yönü yanında, teknik ve kompozisyon olarak da çok başarılı. Ortak duygulara seslenen böylesi bir eser Cumhuriyet Marşı olarak rahatlıkla kabul edilebilir.

  Gencay Gürün:

  Öneriye katılıyorum. Onuncu Yıl Marşı, cumhuriyet dönemini en güzel yansıtan, halkın ruhunu en güzel ifade eden beste ve güftedir. Hiç unutmuyorum, yanılmıyorsam 1994 yerel seçimlerinin yarattığı ortamda ‘‘İstanbul'un gözleri mahmur’’ adlı tiyatro eseri sahneleniyordu. Seyirciler ilginç bir reaksiyon verdiler. Piyesin bir çok yerinde değişik şarkılar vardı. Ancak Onuncu Yıl Marşı'nın söylendiği bölümde birden bire tüm salon ayağa kalkıp, alkışlarla eşlik ettiler. Bizi bu marş çok güzel ifade ediyor ve kavrıyor.

  Dinçer Sümer (Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Başdanışmanı) :

  Bu öneriye aynen katılıyorum. Onuncu Yıl Marşı gerçekten çok heyecan verici bir marştır. Ayrıca 75'inci yıl marşı için açılan güfte yarışmasının jürisinde bulundum. 200'e yakın şiir katıldı ve biz uzun çalışmalardan sonra seçecek bir şiir bulamadık.

  FİLİZ ALİ:

  Evet olabilir. Ama neden yeni bir marş da yazılmasın. Cumhuriyet'in 75'inci yılındayız bunun için de başka bir marş bestelenebilir. Ben, Onuncu Yıl Marşı'nı çok beğeniyorum, ama 10'uncu yıl için yazılmış o marş. 75'inci yıl için yeni bir marş yazılması çok daha iyi bir fikir olabilir.

  Kerem Görsev:

  Zaten beste olayı çok zor. Marş bestelemek de çok zor. Ben sipariş beste yapılmasına karşıyım. Müzisyenler terzi değildir. Besteler insanların hissiyatlarıyla, duygularıyla ve yaşadıkları olaylardan hareketle notaya dökülür. Bir dönem Eurovision'a da sipariş beste gitmişti. Ben siparişle beste yapılmasına karşıyım.

  Nedim Tanrıkulu (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Müdürü ):

  Onuncu Yıl Marşı'nın Cumhuriyet Marşı olması fikirine katılıyorum. Bu marş, Atatürk'ün kendisinin de duyduğu bir marş. Sözleriyle anlamı 10. yıla tam oturan bir bir çalışma. Son derece güzel ve belleklerde yer etmiş bir çalışma. Onuncu Yıl Marşı'nın Cumhuriyet Marşı olması ayrıca son derece anlamlı olur.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı