Gündem Haberleri

  Onun izinden giden de şehit

  DHA
  16.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gazeteci Hasan Tahsin, şehit edilişinin 91’inci yıl dönümünde İzmir’de törenle anıldı.

  Konak Meydanı’ndaki İlk Kurşun Anıtı’nın önünde düzenlenen törende konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, 15 Mayıs 1919’da istilacılara ilk kurşunu atan Tahsin’i yüreklerinde yaşattıklarını söyledi. Sertel, Türk basınında da demokrasi, cumhuriyet uğruna ilk kurşunu sıkan Tahsin’in izinden gidenlerin, karanlık güçlerce kurşunlandığını, şehit edildiğini vurguladı.
  Tutuklu gazetecilere özgürlük
  Atilla Sertel özetle şunları söyledi: “Abdi İpekçi’den Uğur Mumcu’ya, Çetin Emeç’ten Ahmet Taner Kışlalı’ya isimlerini yaşattığımız ve yaşatacağımız demokrasi ve basın şehitlerimizi de asla unutmayacağız. Hasan Tahsin, özgür bir ülke için şehit oldu. 91 yıl sonra bizler halen Türkiye’de özgür basın için, bağımsız yargı için, ülkemizde demokrasinin tüm kurallarıyla yaşanması için mücadele ediyoruz. Yazdığı, düşündüğü, konuştuğu için cezaevinde tutuklu gazetecilerin özgürlüğü konusunda çağrıda bulunuyoruz.”

  İlk kurşunu sıkmıştı

  SELANİK’te doğan ve Osman Nevres adını da kullanan Hasan Tahsin, 1918’de İzmir’e yerleşerek gazeteciliğe başladı. Hukuk-ı Beşer Gazetesinde çıkan başyazılarında İttihat ve Terakki Fırkası’nı şiddetle eleştirdi. 15 Mayıs 1919’da İzmir’e giren Yunan askerlerine ilk kurşunu sıkarak işgallere karşı direnişi başlatan Tahsin, Yunanlılar tarafından şehit edildi. 1973’te İzmir Konak Meydanı’nda Hasan Tahsin anısına İlk Kurşun Anıtı dikildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı