"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Onun hayatındaki ikinci kadın olmak istemiyorum

Sevgili Güzin Abla, ben iki yıl önce bir gençle tanıştım. Çok çekici bir insandı.

Kısa zamanda beni kendisine aşık etti. Bana bekár olduğunu söylemişti ama, birkaç aylık flört döneminden sonra evli olduğunu öğrendim. Üstelik 2 çocuğu da varmış. Oysa ben ona her şeyimi vermiştim. Gün geldi intiharı bile düşündüm. Şu anda bir firmada sekreter olarak çalışıyorum. Ama kendimi tam anlamıyla işime veremiyorum. Sanki duvarlar üzerime üzerime geliyormuş gibi hissediyorum. Çok bunalıyorum. Sizce ne yapayım, karısıyla mı görüşeyim? Ona durumumuzu sorduğumda ikinizi de seviyorum, ikinizi de bırakamam diyor. Ama ben bir erkeğin hayatında ikinci kadın olmak istemiyorum. Yuvasını da bozmak istemiyorum. Artık bir tercih yapması gerekiyor. Nasıl davranmalıyım, sizden acele cevap bekliyorum.

<ı> RUMUZ: Alanya’dan İkinci Kadın

CANIM
kızım, bak ne kadar güzel söylüyorsun, bir erkeğin hayatında ikinci kadın olmak istemediğini, açıkça belirtiyorsun. Oysa bu adamın niyeti bu. Sana önce evli olduğunu saklayarak yaklaşmış. Sonra sen öğrenince de bu defa her ikinizi de sevdiğini, ikinizi de bırakamayacağını söylemiş. Tipik bir bencil erkek örneği. Bu anlayıştakilere göre, erkek iki ya da daha fazla kadınla birlikte olabilir. Birkaç kadını da aynı anda sevebilir. Hem üstelik, bu ikinci kadına karşı hiçbir zaman gerçek anlamda bir sorumluluk hissetmeyeceğine göre... Darda kalırsa eşinin bağışlayıcılığına sığınıp ‘Ben bir hata ettim, affet. İşte sana döndüm, bak senin yanındayım, seni tercih ettim’ türünde güzel sözlerle, onu da kandırabileceğinden emin olarak, şimdi seninle hoş bir beraberlik yaşamaktan pek memnun olmalı. Tabii sen pes edinceye, isyan edinceye kadar. Canım kızım, bir anlamda bu genç adamın sana dürüst davrandığını da söylemeden edemeyeceğim. Çünkü pek çokları gibi ‘Karımı sevmiyorum, seni seviyorum, mutlaka boşanıp seni alacağım biraz sabret’ şeklindeki klasik kandırmacaya başvurmamış. Ancak her iki halde de zarar gören sen olacaksın. Senin hayatın boşa harcanmış olacak. Mutlu olmalısın, bak bu işsizlik ortamında iyi bir işin varmış. İşine dört elle sarıl, kendini değişik ortamlara yönlendir, yeni arkadaşlar, hobiler edin. Şunu sakın unutma, zaman her şeyi tedavi eder. Biraz sabırlı olursan, onu mutlaka unutacaksın. Sakın eşiyle konuşmaya da kalkışma. Bu konuşma ortalığı alevlendirmekten başka bir çözüme ulaştırır mı sanıyorsun? Hem eşini de mutsuz edeceksin. O kadıncağızın hayatı da pek kolay olmasa gerek.


Ben de intiharı düşünmüştüm, meğer ne saçmalıkmış!


20 yaşında bir genç kızım. Yazılarınızdan her zaman yararlanıyorum. Sevdiği genç uğruna, intiharı düşünen genç bir okurunuzun mektubu karşısında geçmişe döndüm. Çünkü ben de onun gibi büyük bir aşk yaşamış, çok mutsuz olmuş bu yüzden de intihara kalkışmıştım. Ancak daha sonra, o beni sevmiyorsa, ben neden ölecekmişim diye bu intihar saplantısından kurtuldum. Ne büyük saçmalıkmış. Şimdi iki yıllık güzel bir beraberliğim var ve çok mutluyum. Eski günleri hatırladıkça ne kadar yanlış düşünmüşüm diye pişmanlık duyuyorum. O günlerime acıyorum. Genç kızlara buradan sesleniyorum. Lütfen kendilerini istemeyen birileri için intihar etmeyi düşünmesinler. Acılarını dindirmek için biraz zamana ihtiyaçları var, o kadar. Zamanla mutluluğu bulacaklardır.

SEVGİLİ
kızım, bizimle paylaştığın bu güzel duygular, iyi öneriler için sana yürekten teşekkür ediyorum. Söylemek istediğim pek çok şeyin yaşanmış bir örneğisin. Bu satırlardan alınacak çok ders var.


Meğer boşanmış ve bir çocuğu varmış


Sevgili ablacığım, çok zor durumdayım. 2 yıl önce biriyle tanışmıştım, daha sonra evli olduğunu öğrendim ve anında soğudum. Kaç kez ayrılmak istedim beni hep tehdit etti. Ev telefonumdan sürekli rahatsız etti. Yolda önümü kesti. Ondan kurtulmak için telefonlarımı değiştirdim. İşimi değiştirdim. Beni hastalık derecesinde seviyordu. Yoğun çabalarım sonunda ondan kurtulmayı başardım. Ancak erkeklere güvenemez oldum. Sanki bütün erkekler onun gibi olacakmış, yine aynı olayları yaşayacakmışım gibi, kimseyle çıkmaya cesaret edemedim. Bir çek için, bir bankaya gittiğimde bana yardımcı olan genç, kimliğimden telefonumu bulup beni aradı. Benden çok hoşlandığını, görüşmek istediğini söyledi. Önce reddettim. Sonunda görüşmeye karar verdim. Benimle ciddi olduğunu söylüyor. O da çok üstüme düşüyor. Daha önce bir evlilik yaşamış, ayrılmış. Bir de oğlu varmış, babaannesiyle kalıyormuş. Şok oldum! Ben böyle insanlardan kaçıyorum hepsi de beni buluyor. Ne yapmam lazım, kararsızım. Aslında çok hoş, ağırbaşlı bir insan. Ben 28, o ise 32 yaşında. <ı> RUMUZ: S, Hot 74

ŞOK
olacak bir şey yok bunda güzel kızım. Bugün insanlar evleniyor, yürümeyince ayrılıyor. Artık eskisi gibi anlaşamadıkları halde, mutsuzluk içindeki bir yuvayı sürüklemeye çalışmıyorlar. Bu senin de başına gelebilir. Bu genç adamın, aklı başında, ciddi biri olduğunu söylüyorsun. Adamcağız ne yapsın, çocuğu olduğu için bir daha evlenmesin mi? Elbette o da şansını bir kez daha denemek isteyecek. Bu alnına yapışmış bir leke mi? Aksine, onun çocuğuna sahip çıkıp annesine baktırması çok anlamlı. Demek ki çocuğun annesi, çekip gitmiş. Belki de kadın bir başkasını sevmiştir. İlla bu genç adam ayrılığa neden olmamıştır ya? Önce onu iyi tanımalı, anlamalıydın. Ama, geçmişte yaşadıklarının etkisiyle, bu durumu sorun yapıyorsan, daha fazla ilerlemeden vazgeç. Onların, o yavrucağa da anne olabilecek birine ihtiyaçları var.
X