"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Onu zorla nişanladılar

Güzin Abla

Zor Günler/

Sevgili Ablacığım, 22 yaşında bir gencim. Bundan iki yıl kadar önce bir genç kızla çıkmaya başlamıştım. Onun da ailesi bir kaç yıl önce İstanbul'a gelmiş, aslen Anadolulu insanlar. Sevdiğim kız lisede okuyor. Bu arada arkadaşlığımız ilerledi ve kızla beraber olduk. Ancak ailesi durumu öğrendi ve benim kızla çıkmama korkunç tepki gösterdiler nedense. Oysa ben aklı başında, çalışan, aynı zamanda okuyan bir gencim. Ailem de onunkinden pek farklı değil. Gelin görün ki sevdiğim kızın ailesi bana karşı çıktı, birlikte olduğumuzu evlenmek istediğimizi söylememize rağmen beni istemediklerini söylediler. Şimdi de kızı bir başkasıyla nişanlamaya kalkıştılar. O da, başkasıyla evlenmektense kendini öldüreceğini söylüyor, ancak aile diretiyor. Bir de üstelik ailesinin bana kötülük yapmasından korkuyoruz. Çünkü üç ağabeyi var. Beni asıl istemeyenler onlar. Ne yapayım ablacağım, lütfen bana bir fikir ver.

Güzel oğlum, durumunu anlıyorum. Ve gerçekten üzüldüm. Senin gibi hem çalışıp, hem tahsilini sürdüren, sorumluluk sahibi bir genci bu aile neden istememiş ki? Bana kalırsa, kızlarını nişanlamak istedikleri kişiyi önceden peylemiş olmalılar. Belki bu gencin maddi durumu iyidir. Onu gözlerine kestirmişlerdir. Bu nedenle sen ağzınla kuş tutsan kendini onlara beğendiremezsin. Burada senin herhangi bir kusurun söz konusu değil. Ailenin yanlış tutumu söz konusu. Kızlarını istemedikleri biriyle evlendirip, sonradan onun mutsuzluğunu görmezlikten gelecekler ve ikinizin de hayatını söndürecekler. Hepsi bu. Bana bu konudu o kadar çok mektup geliyor ki, anlatamam. Ne yapsak bu zihniyeti silemiyoruz. Belki de yılların geçmesi, eğitim düzeyinin çok yükselmesi gerekiyor. Her konuda olduğu gibi. Yavrum bir süre olayı kabullenmiş gibi davranın ve düşünün. Sen çalışıyorsun. Okulunu bitir. O da liseyi bitirir. Bu arada o durumu idare etmek için ‘‘okulu bitirmeden nişanlanmam, evlenmem‘‘ diye diretebilir. Daha sonra, araya bir büyüğünüzü koyarsınız, sözü geçen bir kişi aileyi ikna etmeye çalışabilir. Hatta aynı kişi, kızı nişanlanmak istediği kişiye de durumu açıklayabilir. Dur bakalım, telaşlanma. Ancak başına bir kötülük gelsin istemiyorsan, kızla açık açık buluşmayın. Sen de geceleri yalnız başına dolaşma, kendi büyüklerinden arkadaşlarından yardım iste.

Bebeği olacak, artık terkedemem

Bursa'dan S.B /

Sevgili Güzin Abla, ben çalışarak hayatını kazanan bir gencim. Köyden bir kız sevmiştim vermediler. Ancak ailemin isteğiyle geçen yıl bir genç kızla evlendim. Onu tanımıyordum bile. Ailem tanıyordu, onları kırmıdım ve evlendik. Alıp buraya getirdim. Ama inan ona iyi bir hayat verebilmek için elimden geleni yaptığım halde, kız bir türlü bana iyi yüz göstermedi. Bana doğru dürüst karılık bile yapmıyor. Yemek yapmasını bilmez, düzgün bir şekilde giyinmez, yüzü hiç gülmez. Ben sevdiğim kızı daha çok düşünmeye başladım. Ve ayrılayım bari, diye düşünürken bir de baktım ki karım hamile. Şimdi artık hiç ayrılamayız. Çünkü ben bu kadar insafsız bir delikanlı değilim. Ama hayatım ne olacak? Ablacığım, daha 24 yaşındayım ama hayatım bitti. Ben sevmediğim ve bana hayatı zindan eden bu kadınla nasıl yaşarım?

Sevgili oğlum, madem ki evlenmişsin ve bir yandan da dünyaya bebeğin geliyor. Şimdilik kendi hayatını, o kızı ve mutsuz olduğunu unut bir süre için. Bakalım bu bebek, sizin hayatınıza mutluluk mu katacak, yoksa daha da mı zorlaştıracak evliliğinizi? Belki eşin, senin daha önce başka bir kızı sevdiğini biliyordur. Belki sen bir öfke anında onu hatırlatacak bir söz söylemişsindir. Kadınlar hassastır. Bu yüzden sana karşı öfkelidir. Bu anlamda senden intikam alıyordur. Bakalım bebek dünyaya gelince, ona sevgiyle yaklaş, bebeğini ve onu sevdiğini hissettir. Belki her şey değişir. Sabırlı ol. Aslında eşin de senden sevgi bekliyor, sanırım sen göstermeyi bilemiyorsun. Belki de eşini de senin gibi zorla evlendirdiler. O da seni tanımıyor ve sana nasıl davranacağını bilmiyor. Burada yine tüm sorumluluk sizi zorla evlendirmekte ısrar eden ailelerde. Onu biraz olsun sevmeye çalışamaz mısın? Bakarsın bu şekilde onun aranıza ördüğü duvarı yıkarsın. Hayatın da bir zindan olmaktan çıkar.

X