Gündem Haberleri

  Onu paylaşmak istemedim

  Hürriyet Haber
  06.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Prenses Diana'nın annesi Frances Shand Kydd sessizliğini bozdu.

  Prenses Diana'nın annesi Frances Shand Kydd, Diana'nın sağken yaptığı gibi yardım kuruluşları için çalışıyor. Sessizliğini ‘‘Will you walk on by’’ (Benimle Yürür müsün?) adlı şarkının tanıtımı için bozdu. Arkadaşı Mike Merit'in yazdığı ve Donna Monroe'nun söylediği şarkı yardım kuruluşu HCPT içindi. Sorularımızı cevaplarken Diana ile ilgili en

  canlı hatıralarının, onu henüz daha kimse tanımadan önce yaşandığını söyledi.

  Frances Shand Kydd'a parmağındaki güzel yüzüğü soruyorum: ‘‘Yakut ve safirden yapılmış ölümsüzlük yüzüğü. Merhum iki evladım için takıyorum. Diana ve John için. Ama, yaşayan üç sağlıklı çocuğum daha bulunduğu için şanslıyım’’ diyor

  Spor ayakkabıları ve kırmızı kazağı ile karşımda duran kadın, bana gönülden dert yanıyordu. Çok fazla dikkat çekmeyen masmavi gözleri ise bana kızı Prenses Diana'yı hatırlatıyordu.

  Dünyanın en ünlü prensesi ve yine dünyanın en büyük kurbanının annesi olmak Frances Shand Kydd için çok zor olmalıydı.

  İskoçya'daki evine kapanması rağmen Bayan Frances Shand Kydd'ın kapısını gazeteciler aşındırmaya devam etti: ‘‘Bir gazeteci geldi. Evimin nasıl bir yer olduğunu yazmayacağına söz verdi. Bana ilk sorusu, ‘ailenizde yememe hastalığı gibi rahatsızlıklar var mıydı, bu rahatsızlık kalıtsal mı?' oldu’’. Bayan Frances Shand Kydd bardağındaki portakal suyunu yudumlarken iğneleyici bakışlarla devam etti: ‘‘Pek alımlı bir kadın değildi. Gözlerinin içine bakıp, ‘sizin görünüşünüz de kalıtsal mı?' diye sormak istedim ama yapmadım.’’

  KÖPEKLERDEN BALIKÇILARA

  Frances New York'tan sizi görmek için buralara geldim. Siz neden benimle görüşmeyi kabul ettiniz?

  - Çünkü özel bir yardım kuruluşu için çalışıyorum. Bu yardım kuruluşu için şarkı yaptım. Bunun tanıtımını yapıyorum. Ve amacım bu.

  Birçok yardım kuruluşuna gönül vermiş birisiniz. Bu HCPT nedir?

  - HCPT, özürlü çocuklar için kurulmuş bir yardım kuruluşu. Çocukların, tatil gibi özel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bu çocuklar için de muhteşem.

  Siz de onlarla birlikte gidiyor musunuz? Yoksa sadece ekonomik alanda mı çalışıyorsunuz?

  - Son 10 yıldır bu kuruluş için yardım topluyorum ve yılda bir hafta Fransa'da tatile gidiyorum. Tatile 350 çocuk ve 450 personelle çıkıyoruz.

  Eminim ki son iki yıldır, özellikle kızınız Diana öldükten sonra birçok yardım kuruluşu size başvurmuştur. Seçimi nasıl yaptınız?

  - Başta kendi ülkem yani İskoçya ile bütünleştim. İçinde bulunduğum yardım kuruluşlarının hepsi İskoçya merkezlidir. Köpeklerin korunmasından balıkçılar ve ailelerine kadar birçok yardım kuruluşu için çalışıyorum. Özellikle balıkçılar bir harika. Tam 500 erkek balıkçı var ve ben, özel bir bar işletiyoruz. Elde ettiğimiz gelir de yardım kuruluşlarına gidiyor.

  Kızınızın hatıralarının hızlı bir şekilde yok olduğunu düşünüyor musunuz?

  Çok ilgiçtir ki, medyada bu konu çok anlatıldı. Biliyorum ki birçok insanın kalbinde yaşıyor hala. Bana hala birçok yabancıdan kızımla ilgili mektuplar geliyor. İleriye doğru gitmek hatıraları yaşatmak için en iyi yoldur.

  Kızınızın bıraktığı işi mi devam ettiriyorsunuz?

  - Bilmiyorum. Biraz can sıkıcı bir soru. Babam Amerikalıydı ve parlamento üyesiydi. Çocukluğumda kapımızın önünde yardım için bekleşen çok insan olurdu. Yardım ederdik. Yardımseverlik bir aile geleneği.

  Prenses Diana'nın miras bıraktığı şeylerden en fazla hangisi yanlış anlaşılıyor?

  - Zor bir soru. Birçok insan masallardaki gibi bir peri prenses kaydetmiş hafızasına. Sanki bazen bu işin ticareti yapılıyor gibi. Bana göre sadece kızımdı. Sevdiğim ve sevmeye devam edeceğim bir evlat.

  Diana'nın izlerini şimdi kim takip ediyor?

  - Ünlü kişileri unutun. Unutun. Ben hayır işleriyle uğraşan bir sürü sıradan insan tanıyorum, iyilik için uğraşan bir sürü insan...

  Prens William belki de kızlar arasında Leonardo DiCaprio'dan daha popüler. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

  - Tüm torunlarım için iyi bir büyükanne olmaya çalışıyorum. Hayır kuruluşumdaki çocuklar gibi onlara da sahip olduğum herşeyi vermek istiyorum. William da benim torunum ve ona öyle davranıyorum.

  Diana ile ilgili en güçlü hatıranız ne?

  - Diana ile ilgili en canlı hatıralarım onu henüz daha kimse tanımadan önce yaşandı. Ve bu hatıralar en değerli olanları. Doğum sevinci, çocukluk dönemi ve dünya onu tanımıyordu. Ama ben tanıyordum! Onun annesiydim! Dünyaya takdim edildiğinde onu kimseyle paylaşmak istemedim. Anladınız mı?

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı