Gündem Haberleri

  'Onu en son dün gece öptüm'

  Haber/Kamera : Ramazan ALMAÇAYIR İSTANBUL DHA
  21.12.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk halk müziği sanatçısı Kamil Sönmez vefat etti.Beyin kanaması nedeniyle bir süredir Başkent Üniversitesi İstanbul Sağlık, Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavi görmekte olan 65 yaşındaki Kamil Sönmez hayatını kaybetti.

  İstanbul Başkent Üniversitesi'nde tedavi gören 65 yaşındaki Kamil Sönmez, bu sabaha karşı 02.30'da yaşamını yitirdi.    

  Acı haberin ardından basın açıklaması yapan Başhekim Kürşat Toker "Hepinizin bildiği gibi Kamil Sönmez beyi dün gece 02. 35 dolaylarında kaybettik. 2 Aralık günü acil servisimize gelmişti. Çekilen tomografide beyin kanaması saptanmıştı. Cerrahi müdahale yapıldı ancak geçen sürede durumunda bir düzelme kaydedilmedi. 18 Aralık günü beyin ölümü gerçekleşti. Dün de 02.35 sıralarında Sayın Kamil Sönmez'i kaybettik. Kendisi şeker hastalığına bağlı olarak kronik böbrek hastalığı nedeniyle hastanemizde 2010 dan beri haftada üç gün diyalize giriyordu" diye konuştu . 

  ÇOCUKLUĞUM TEKER TEKER KAYBOLUYOR KAYIYOR ELLERİMDEN

  KAMİL SÖNMEZ'İN GÖRÜNTÜLERİ - ARŞİV / WEB TV

  KARDEŞİ "EN SON DÜN GECE ÖPTÜM'

  Basın açıklamasında doktorların yanında bulunan kardeşi Remzi Sönmez'in çok üzgün olduğu görülürken gazetecilerin sorularına "şuanda sözün bittiği yerdeyiz herkese başsağlığı diliyoruz" dedi. Sönmez en son ne zaman görüştünüz şeklindeki soruya ise "En son dün gece öptüm" diye karşılık verdi.

   Öte yandan Kamil Sönmez'in ölüm haberi üzerine hastanede yakınlarına başsağlığı dilekleride başladı. Hastaneye Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk gelerek Sönmez'in yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

  Onu en son dün gece öptüm 'Kamil'in benim için yeri ayrı. Biz çocukluk arkadaşıyız'

  "ANNESİNİN YANINA GÖMÜLMEYİ İSTEMİŞTİ"

  Kamil Sönmez’in vefatı memleketi Ordu’nun Perşembe ilçesindeki hemşerilerini de derinden üzdü. İlçenin Kozağzı Mahallesindeki 2 katlı evde dünyaya gelen Kamil Sönmez’in baba ocağındaki eve Türk bayrağı asıldı. Cenaze nedeniyle Perşembe Belediyesi Temizlik Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerde Kozağzı Mahallesi’nindeki sokağı yıkayarak temizledi.

  Amcasının oğlu Ali Rıza Sönmez, Kamil Sönmez’le birlikte çocukluğu ve gençliğinin baba ocağındaki 2 katlı evde geçtiğini, ölümünden ise büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Sönmez, "Kamil’le birlikte büyüdük. Kendisiyle çok anılarım var. Babası ve annesi 28-30 yıl önce vefat etmişti. 4 kardeşlerdi, en büyükleri de kendisiydi. Annesi Fatma Sönmez 28 yıl önce vefat etti. Her Perşembe’ye gelişte annesinin mezarına gidiyordu. Vasiyeti öldüğü zaman annesinin yanına defnedilmekti. Hep bunu istemişti. Annesinin vefatından sonra aradan çok zaman geçti, mezarlıkta yanı doldu. Babası ve annesinin de bulunduğu mezarlığın içinde bize ait aile kabristanlığında toprağa verilecek" dedi.

  Ali Rıza Sönmez’in eşi 66 yaşındaki Fatma Sönmez ise, Kamil Sönmez’in doğduğu evin zemin katına onun gençlik yıllarına ait fotoğrafları astı. Ali Rıza Sönmez, baba ocağında taziyeleri kabul ederken, cenaze hazırlıklarının da sürdürüldüğünü kaydetti.

  Komşusu 44 yaşındaki Osman Şeker ise, "Kamil abimiz her yaz tatilinde buraya gelir baba ocağındaki evinde kalırdı. Bizimle sohbet eder, türkü söylerdi eğlenirdik. Birçok etkinliklerimize katılır renklendirdi. Allah mekanını cennet eylesin" dedi.

  CUMARTESİ GÜNÜ TOPRAĞA VERİLECEK

  Perşembe İlçe Belediye Başkanı Selami Çarkçı da Sönmez’in vefatından derin üzüntü duyduğunu belirterek cenazenin Cumartesi günü öğle namazının ardından Kozağzı Mahallesi’ndeki aile kabristanlığında toprağa verileceğini söyledi. Çarkçı, "Gerçekten Perşembeliler olarak çok üzgünüz. Türkiye çok büyük bir değerini kaybetti. Perşembelilerin ve ülkemizin başı sağ olsun" dedi. (Nedim KOVAN/PERŞEMBE (Ordu), (DHA)

  KAMİL SÖNMEZ KİMDİR?           

  1947 yılında Perşembe-Ordu'da doğdu. Özellikle Karadeniz müziğinden türküler seslendiren Türk halk müziği sanatçısı, sinema ve tiyatro oyuncusudur.

  İlköğretimini Giresun'da tamamladıktan sonra, Ankara Devlet Konservatuarı Opera-Şan bölümüne girdi. 1967-1969 yılları arasında askerlik görevini yapan Sönmez,  askerlik sonrası Avni Dilligil Tiyatrosu’nda profesyonel tiyatro oyunculuğuna başladı. Sırasıyla Ankara Sahnesi ve Ankara Kardeş Oyuncular Tiyatrosu'nda çalışmalarını sürdürdü.

  Tiyatro’da oyunculuğunu sürdürürken Zülfü Livaneli’nin yapımcılığında ilk plağı olan "İnce Memed - Hekimoğlu" ile şarkıcılığa başladı. Sonra halk türküleri sınavını kazanarak radyoya girdi. Karadeniz türkülerinin en önemli sanatçılarından biri oldu. Bu sırada sinema filmlerinde de rol aldı.

  Kamil Sönmez, 1993 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Türk Halk Müziği korosunda solisttir. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

  KILIÇDAROĞLU'NDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

  GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE 45.SANAT YILINI KUTLAMIŞTI

  2012 YILINDA ARAMIZDAN AYRILAN USTALAR

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı