"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Onor Bumbum Yeni EP’si ile Geri Geliyor

Cuma yazılarım genelde haftalık özet gibi oluyor. Yurtta ve dünyada gelişen haberler kıvamında, bugün de yine aynı havada bir haber geçidim var sizler için. Buyurun…

Daft Punk’ın 4. albümü Random Access Memories 21 Mayıs’ta çıkacak. Albüme dair her gün yeni bir haber interneti sallaya dursun, ben size geçen hafta yaşadığım olayı anlatayım. 1 Nisan şakası niyetine grubun henüz çıkmayan albümleri için yapacaklarını iddia ettiği 1 aylık bir turne bilgisi internette paylaşılmış. Bu listede Temmuz’da İstanbul’da Daft Punk konseri olacağını gören ben, heyecandan her yerde bu haberi paylaştım. Yetmedi, tüm arkadaşlarıma mail attım (geçen gün biri hala soruyordu heyecanla geliyorlar, geliyorlar diye), yine geliyorlar, bu sefer kaçırmayalım diye.

/images/100/0x0/55eb59f5f018fbb8f8bb9cb4
Twitter sağolsun benim sazanlığımı ortaya çıkardı, geç de olsa 1 Nisan’ımı şakasız atlatmamış oldum. Grubun 4. albümünün şarkı listesi yeni sosyal medya çılgınlığı Vine’da önceki gün paylaşıldı. Buna göre 13 şarkılık albüm için herkes ön siparişlerini tamamladı ve artık albümün piyasaya çıkacağı günü iple çekiyor. İlk single “Get Lucky” birkaç gündür “bu gerçek versiyon”, “bu esas gerçek versiyon” diye internette dolaşıyor. Daft Punk’ın şarkının kısa bir bölümünü yayınlamasının ardından şarkının tekrarlarıyla 1-3-10 saatlik versiyonları youtube’a düştü. Durmadan dinlemek isteyenler için harika bir yol. Yeni albümün heyecanı nefis, ama ortada dolaşan bu gerçek, öbürü daha gerçek linkleri hafif hafif tüketmeye başladı beni. Gel Mayıs gel…


Geçtiğimiz sene en çok satılan albüm olup, yeni yıl hediyesi olarak da en istenmeyen hediye olarak seçilen aynı albüm Adele-21 olmuştu. Adele son albümündeki başarıyı Bond şarkısı Skyfall taçlandırıp hem Grammy hem de Oscar’ı kaptı, bir de sonunda taze bir anne oldu. Yeni albüm haberleri henüz ortalıkta yokken, Adele otobiyografisinin yazılması teklifine beklenen olumlu cevabı vermemiş. 7 haneli bir tekliften bahsedilen kitap için Adele “24 yaşındayım ne biyografisi, daha çok var o işlere” demiş.

/images/100/0x0/55eb59f5f018fbb8f8bb9cb6
Bu sene 20.si düzenlenecek olan İstanbul Caz Festivali programı açıklandı. Geçtiğimiz sene bende bıraktığı etkiyi maalesef yaratamadı. Anthony – Erkyha Badu- Morrissey-Caro Emerald’lı program benim için belki de çok uzun süre en iyi festival programı olarak hafızamda yer edecek. Bu sene festival ilk olarak duyduğumuz Alicia Keys’in dışında Lena Chamamyan, Bryan Ferry, John Legend, E.S.T. Symphony, Melody Gardoy, Dee Dee Bridgewater gibi 400’ü aşkın sanatçıyı 40’tan fazla konserle birbirinden eşsiz 14 farklı mekanda ağırlayacak.
Onor Bumbum Yeni EP’si ile Geri GeliyorOnor Bumbum Yeni EP’si ile Geri GeliyorOnor Bumbum Yeni EP’si ile Geri Geliyor
Onor Bumbum Yeni EP’si ile Geri GeliyorOnor Bumbum Yeni EP’si ile Geri GeliyorOnor Bumbum Yeni EP’si ile Geri Geliyor


/images/100/0x0/55eb59f5f018fbb8f8bb9cc4
Günün son ama benim için en mühim haberi Onor Bumbum’dan. Geçtiğimiz sene benim geç keşfettiğim, “Diyorum ki” albümündeki yeteneğiyle ve yaptığı müzikle beni hayran bırakan Onor Bumbum’dan ( onorbumbum.com) yeni haberler var. Onor şimdilerde artık Amerika’da yaşıyor ve yeni bir EP’si çıkmak üzere. Kendisiyle bu çıkacak olan “untOld” EP’si üzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdim. “untOld” 3 şarkı içerecekmiş, maus, everything ve untold. ”untOld” Onor’un önceden yaptığı ama yayınlanmayan eski şarkılarından ötürü bu ismi alıyor. İki eski şarkının yeniden mikslenip, master edilmiş versiyonları bu albümde olacakmış.Mayıs gibi dijital olarak EP’nin satışa çıkabilmesi için Bumbum harıl harıl çalışıyor. Bu mini EP’nin farklı fiziksel formatlarıyla birlikte Onor’un bir de dinleyenleri için internet üzerinden mini bir konser hayali var. “untOld”dan ilk single “Everything” Onor’un kendi web sitesinden 0,5 $ alt fiyatla, bedeli tamamen dinleyicisine kalmış bir satış modeliyle alınabiliyor. “Everything” aslında Onor’un Amerika’daki kariyeri için de önemli bir başlangıç. Şarkının klibi de youtube ve Onor’un websitesinden izlenebiliyor. Malumunuz bu emekler desteksiz yürümüyor, paylaşmak ve yorum yapmak gerekli ki, daha iyi şarkılar, albümler gelsin. Sevgili Onor’un yeni kariyerinde yolu açık, şarkıları bol olsun.
YILDIZLAR-OSCARLAR

 

ARMAN – ARMANOnor Bumbum Yeni EP’si ile Geri Geliyor


 
İki-üç akşam önce Itunes’da yeni müzik avı için gezinirken, Arman’ın elinde süt olan bir bardakla pozunu gördüm, yeni çıkan albümler arasında. Merak edip şarkılarını dinledim, hoşuma gitti ve albümünü satın aldım. Arman hakkında biraz araştırma yapınca ve ilk klibi Deli Dünya’yı izleyince bugün yazacağım albüme karar vermiş oldum. Klip kısa film gibi, sonunda da ciddi bir mesaj veriyor.

 

Arman’ın ilk albümünde 8 şarkı ve bir akustik versiyon var. Albümün yapımcısı Ahmet Çelenk, Prodüktörü İskender Paydaş, Yapım Koordinatörü ise Demet Karaduman olarak künyede yer alıyor. Çıkış şarkısı “Deli Dünya”nın sözleri İsra Gülümser’in bestesi ise Arman’ın imzasını taşıyor. İsra ve Arman “Denizler” şarkısında da birlikte çalışmışlar. Arman’ın ilk albümünün 6 şarkısının söz ve müziği kendisine ait. Düzenlemelerde İskender Paydaş’ın yanında Burak Karaca ve Emre Yücelen’de albümde yer alıyor.


Popüler albümlerin incelemesi, sanatçı zaten bilindiği için aslında daha kolay. Ama yeni çıkan bir sanatçının albümünü anlatmak, tanıtmak bana daha büyük zevk veriyor. Bu niyetle Arman’ın web sitesini kullanarak (armanyildiz.com) basın danışmanı Burçin ile iletişime geçtim. Bu yazıya yetiştirmek için, sizler Arman’ı biraz daha yakından tanıyın diye röportaj yaptık, tüm söyleşiyi sizlerle paylaşıyorum.

 

 


İngiltere'de denizcilik hukuku eğitimi alıp, aslında en çok yapmak istediğinize geri dönmüşsünüz. Müzik yapma hayalinizi gerçekleştirmişsiniz. Tebrik ederim bu azminizden ötürü.

 

-Çok teşekkür ederim. Öncelikle şunu söyleyeyim, hayatınızın sonuna kadar peşinizden kovalayacak bu tarz kararları vermek hiç ama hiç kolay olmuyor. Ama ben kendime inanmasam böyle bir yola girmezdim. Evet. Okulumu okudum. Çünkü ailemin benden tek istediği buydu. Üstüme yükledikleri tek sorumluluk buydu ve onları gururlandırmak zorundaydım. Ebeveynlerin çocukları için tek endişesi gelecek kaygılarıdır ki, işte o yüzden o meşhur "altın bilezik" alınmalıydı. Görevimi tamamladıktan sonra ise hayallerimin peşine düşebilirdim…                                                                                           


İlk yazdığınız şarkı nasıldı, bu albümde var mı?

 

-12 yaşında kardeşime bestelediğim bir şarkıydı. Kendisi o kadar inatçı ve dediğim dedik biridir ki o zamanlar bir çocuk olan ben bile çektiklerimin sonucu olarak ona "sende ki inat var ya kız" diye bir beste yapmışım. Albümde yok. Çünkü tahmin edersiniz ki sözler biraz çocukça ve saf duygular içeriyordu.

 

Arman sabah kalktığında ilk ne dinlemekten zevk alır? /images/100/0x0/55eb59f5f018fbb8f8bb9cc8-Johann Pachelbel - Canon in D.

Ağır ağır daha da bir kuvvetleniyor şarkı her geçen saniyede. Ve patlama anı geldiğinde yüzümdeki gülümsemeye engel olamıyorum. Yeni bir güne, hayata neşe ile bakmam için bir umut veriyor sanki.

 

İskender Paydaş ile nasıl tanıştınız, albüm yapabilmek için başka aranjörlerle de görüştünüz mü? Şarkılarınızı dinletip, onları ikna etmek zor bir süreç miydi? Albüm sürecini biraz anlatabilir misiniz?

 

-İskender Paydaş'ın da isminin geçtiği şarkılarla büyümüştüm ben hep. Onunla tanışmak benim için bir hayaldi. Demo albümümün kayıtları bitince de direk olarak onun kapısını çaldım zaten. "Denizler" adlı şarkımı ilk bestelediğimde aslında İngilizce bir besteydi. Ama hoşuna gitmiş olacak ki, benimle çalışabileceğini söyledi ve bu da havalara uçmama yetti. Üstümdeki emeği büyüktür.
İskender Paydaş'a albümün teşekkür kısmımda da yazdığım gibi "Kömürü işleyip elması çıkarttığı için teşekkürler".

 

İlk klibiniz "Deli Dünya" çok başarılı. İlk albümü çıkan biri için de biraz iddialı. Senaryo sanırım sizin elinizden çıkmış. Fikir nasıl oluştu?

 

-Birçoğunun dediği gibi "Ne gerek vardı mesaj verme çabası içerisinde olmaya?"
Bense "Bir gerek mi olması lazım?" diyorum.

Hayatta beni rahatsız eden birçok şey var; kadına karşı şiddet, gücün kötüye kullanılması, haksız kazanç peşinde koşmak, başkalarının sorunlarına karşı sessiz kalmak…
Kısacası yapılan hatalar değil, bilinçli bir şekilde yapılan yanlışlar.
İşte bu düşünceler bu senaryoyu yazmamı sağladı. Elimde böyle güçlü bir şarkı, böyle isyankar sözler, böyle çarpıcı bir senaryo varken bu yoldan gitmezsem ben de seyirci kalmaya devam edecektim. Yapmak zorundaydım.

 

İclal Aydın’ın televizyon programında yaptığınız Yasak Elma - Chris Isaak Mash-up'ını izledim , sahne şovlarında böyle alternatif şeyler yapmayı düşünüyor musunuz?

 

-Evet. Kesinlikle. Her zaman. Sonuçta ben Türkçe olduğu kadar İngilizce şarkılarla da büyüdüm.
Eğer ben bunu yapmak istiyorsam, bunu çekinmeden ve korkmadan yaparım. Benimle bir olmak isteyen insanlar da benim yaşadığım gibi yaşamalılar o duyguları. Sonuçta sahne budur işte.

 

Yazarken sizi duygu olarak en zorlayan şarkı hangisidir?

 

-Acı, gerçekten en büyük ilhamların kaynağı olmuştur hep. Beni en zorlayan şarkım da yine en güzel şarkım olmuştur o yüzden. O yaptığım şarkıyı gelecek zamanlar da bir sürpriz olarak paylaşmak istiyorum. Dinleyince siz de hak vereceksiniz bana./images/100/0x0/55eb59f5f018fbb8f8bb9cca

 

 

En son Aldığınız albüm:  Artık bende bir Belieber'ım.

 

En son Gittiğiniz konser: Jessie J

 

En son izlediğiniz film: Pi'nin Yaşamı

 

 


Anlaşılan sporu çok seviyorsunuz. Spor yaparken de şarkı yaptığınız oldu mu? Şarkılarınızı yazarken, size özellikle ilham olan bir yer, mekan, durum var mıdır?

 

-Koşu bandında nefes nefeseyken bile şarkı mırıldanmaya devam ederim. Ama hayır hiç beste yapmadım. Yeni bir şeyler yaşıyor olmam ilham gelmesi için fazlası ile yeterli oluyor. Çin Cumhuriyeti'nin ara sokaklarında yürürken de beste yaptım, İsveç dağlarında ölümden döndüğümde de.

 

Arman'ın en sevdiği İstanbul'u nedir, neresidir? 

 

-Çok güzel bir soru. Bu soruya cevap vermek için düşündüğümde anılarım canlandı hep gözümde. Ve fark ettim ki, en mutlu olduğum anlarda hep ailem ve akrabalarım vardı etrafımda. Sanırım cevabım onların yanı.

 

Albüm için şarkılara karar verirken, piyasanın önemli söz yazarlarına gitmeyi hiç düşündünüz mü, kendi şarkılarınla çıkmak hep en baştan beri isteğin miydi?

 

-Şarkılarım duygularımı ve düşüncelerimi ödünç verdiğim andır. İçimden gelen müziği yapmak istemişimdir hep. Çünkü içimden geleni insanlarla paylaşmak isterim. Aksini hiçbir zaman düşünmedim. Tabi ki de, başka başka isimlerle beraber çalışacağım, etkilendiğim şarkıları alıp ben de yorumlayacağım. Ama çoğunluk hep ben olmalı.

 

Albüm fotolarını Dilan Bozyel çekmiş. Kapaktaki elindeki bir bardak süt için gizli bir mesaj var mı, yoksa tamamen o an gelişen bir durum muydu?

 

-Fotoğraf çekimi için buluştuğumuzda Dilan bana ne içmek istediğimi sordu. Bende süt dedim. Başta kimse inanmadı. Sonra ben ısrar edince de bir kıyamet koptu stüdyoda. O kadar hoşuna gitti ki, kareye de yerleştirmek istedi Dilan. Ama gerçekten hala anlayamadım neden bu kadar komik bulunduğunu. İşin komik tarafı çekim bitene kadar da içmem yasaklandı.

 

Sizden başka sizin şarkılarınızı söylemesini istediğiniz, beğendiğiniz vokal/vokaller var mı?

 

-O günleri de göreceğim inşallah. Şarkılarıyla büyüdüğüm Kayahan, Tarkan, Mustafa Sandal, Burak Kut, Mirkelam, Kenan Doğulu şarkılarımı söylese gerçekten güzel olabilirdi.

 

Albüme gelene kadar geçen süreyi düşünecek olursanız, Türkiye'de bu işe adım atmaya çalışanlara ne önerirsiniz?

 

-Filmlerde şuna benzer bir replik kullanılır çokça. "Ben bir önden gidip bakıyım, sana haber veririm."
Bu soruyu birkaç sene sonra bir daha duymak isterim. Çünkü film yeni başladı benim için. Ve komedi mi, drama mı, korku mu, o bile belli değil.YILDIZLAR:

Hani

Gitme Dedim (muhtemelen ikinci klip bu şarkıya gelecek, yani umarım öyle olur, bence akustik versiyonu daha güzel, düet yapan diğer vokal Begüm Bingöl’ün sesi de çok hoşuma gitti.)

Denizler

AşkOSCAR’IMI VERDİM GİTTİ:

Deli Dünya (Bedran Güzel yönetmenliğindeki klip Arman’ın senaryosu, kısa film gibi, güzel iş olmuş)

Kana Kana (Albümün incisidir)

Keşke albümde daha fazla şarkı olsaydı demeden edemiyorum. Ama takip edecek yeni bir sesin çıkmış olmasına da bir yandan seviniyorum. Arman’dan daha çok haber alacağız diye düşünüyorum. Kendisini takip etmeye başlamakta fayda var.SAHNEDEN KULİSE


• Model @ Jolly Joker, İstanbul , 19.04.2013 , 22.00
• Tanita Tikaram @ Ghetto, İstanbul, 19.04.2013, 22.45
• Birsen Tezer @KadiköySahne, İstanbul, 21.00
• Pilli Bebek @ Bronx, İstanbul, 22.00
• Grup Abdal @ The Mekan, İstanbul, 23.00
• Göksel @ Bostancı Gösteri Merkezi, İstanbul, 21.00
• Ceylan Ertem Sezen Aksu Tribute @ Beyoğlu Hayal Kahvesi, İstanbul, 21.00
• Marissa Nadler @ Salon İKSV, İstanbul, 22.30


KARIŞIK KASET:

Bu yazının Karışık Kasedi’ni Hande Akman doldurdu. Hande ile ne zaman görüşsek sempatik haliyle, iyi niyetiyle hep bana mutluluk vermiş, hayat enerji aşılamıştır. Her yazımı okuyup arada bana motive edici yorumlar yapan harika bir arkadaştır. Özellikle Sinead O’Connor ve Tracy Chapman dinlemeyeli baya zaman olmuştu, güzel oldu.
Bu yazıyı renklendirmesinden ötürü Hande’ye ayrıca teşekkür ederim.


Keyifli Dinlemeler…
 
1. Simply Red-Home
2. Seal-Future Love Paradise
3. Jimmy Sommerville-Safe In These Arms
4. Cat Stevens-First Cut Is The Deepest
5. Cher-Rain
6. Jimmy Soul-If You Wanna Be Happy For The Rest Of Your Life
7. Tracy Chapman-Mountains O’things
8. Dire Straits-Where Do You Think Your Going
9. Red Hot Chili Peppers-Otherside
10. George Michael-Faith
11. Midnight Oil-Beds Are Burning
12. Dinah Washington-What A Difference A Day Makes
13. Sinead O’conner-Scarlet Ribbons
14. Iggy Pop & Goran Bregovic -Get the Money
15. Moby- We Are Made Of Stars
16. Depeche Mode- Enjoy the Silence
17. Alanis Morisette- You Ought To Know
18. Cure- Love Song
19. Enya- Caribbean Blue
20. The Cardigans- My Favourite Game


https://twitter.com/hkky


Yazarın son yazıları

#16 Nisan 2013 Türkiye müzik ödülleri sahiplerini buldu 
#12 Nisan 2013 Tarkan’ın neden konser DVD’si yok?
# 9  Nisan 2013 Türkiye’nin ilk kadın koro şefi Gökçen Koray jübilesini yaptı
# 5  Nisan 2013 Vega’dan yeni bir albüm geliyor
# 1  Nisan 2013 Bu girişimci yıldız sizce kim?
# 26 Mart 2013 Neden bizim x factor’umuz yok?

 

YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

 

X