Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Online oyunlar virüs saçıyor

  A.A.
  15.08.2009 - 11:32 | Son Güncelleme: 15.08.2009 - 09:36

  İnternet üzerinden oynanan online oyunların birçoğu aslında tam bir virüs yuvası.

  Eset Türkiye aylık tehdit raporuna göre, bu  yılın temmuz ayında virüsler en çok online oyunlar sayesinde bilgisayarlara  bulaşarak, Türkiye'de en sık rastlanan tehdit oldu.

  Nod32 antivirüs programının yaratıcısı Eset'ten yapılan yazılı  açıklamada, zararlı yazılımları istatistiksel olarak günlükleme sistemi olan Eset  ThreatSense.Net raporlarına göre “Win32/PSW.OnLineGames” adlı bu yazılımın tüm  zararlı yazılım tespitlerinin yüzde 16,18'ini oluşturduğu kaydedildi.

  Açıklamada, bu yazılımın, özellikle çok eşli, çevrimiçi oyunlar ve bu  oyunlara katılımlar hakkında bilgi toplama amaçlı ve rootkit, keylogging  yeteneklerine sahip bir truva atı ailesine mensup olduğu belirtildi.

  ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, söz konusu tehdidin  2008 Eylül ayında ciddi yükseliş kaydettiğine, 2009 yılı başında azaldığına,  ancak temmuz ayı itibarıyla yeniden çok yükseldiğine dikkati çekti.

  Temmuz ayı boyunca öne çıkan diğer önemli zararlı yazılımlar ise,  kullanıcı bilgilerini uzaktaki saldırgana göndermeye çalışan bir dizi malware'i  tanımlayan “Win32/Agent”, Windows işletim sistemlerindeki bir açığı kullanarak  ağ üzerinde yayılan bir solucan türü olan “Win32/Conficker”, otomatik olarak  devreye giren takılabilir çıkarılabilir aygıtlardan kaynaklanan “INF/Autorun”  ve ses dosyalarını hedefleyen bir truva atı olan   “A/TrojanDownloader.GetCodec.” oldu.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: HAFIZALARDAN ASLA SİLİNMEYECEK EFSANE OYUNLAR

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı