Gündem Haberleri

  Online korsanlara dev operasyon

  Hürriyet Haber
  23.04.2004 - 11:07 | Son Güncelleme:

  İnternette kaçak film, yazılım, oyun ve müzik dağıtımı yapan organize gruplara karşı başta ABD olmak üzere toplam 11 ülkede eşzamanlı olarak yapılan operasyonlarda çok sayıda bilgisayar ve korsan malzemeye el konuldu.

  ABD Adalet Bakanı John Ashcroft’un internet korsanlığına karşı bugüne kadarki en büyük yasal eylem olarak gösterdiği uluslararası baskınlarda, 200 kadar bilgisayar ve 30 sunucu ele geçirildi. Ele konulan film, oyun, yazılım ve müzik eseri sayısı ise yaklaşık 65 bin civarında.

   

  ‘Fastlink’ (hızlı bağlantı) adı verilen operasyonda, internet üzerinden film, müzik, oyun ve yazılım dağıtımı yapan uluslararası ‘çeteler’ hedef alındı. Operasyon kapsamında ABD’deki 27 eyalet ile on ülkede 120 eşzamanlı baskın yapıldı. Baskınların yapıldığı ülkeler şunlar: Belçika, İngiltere, Danimarka, Fransa, Almanya, Macaristan, İsrail, Hollanda, Singapur ve İsveç.

   

  Baskınlar sırasında kimsenin tutuklanmadığı belirtildi, ancak Ashcroft bazı korsanların yasal suçlamalarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

   

  EĞLENCE VE YAZILIM ENDÜSTRİSİ MEMNUN

   

  Uluslararası baskın haberi, uzun zamandır internet korsanlarına karşı yasal eyleme geçilmesini savunan yazılım ve eğlence endüstrileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

   

  Motion Picture Association (Amerikan film endüstrisi birliği) yetkilisi John Malcolm memnuniyetini, “Bugün yaratıcı sanatçılar için güzel bir gün” sözleriyle ifade ederken, telif hakları ve yasal güçlerin varlığı olmadığı takdirde korsanların endüstriye büyük zarar vereceğini savundu. (BBC)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı