Ege Haberleri

EGE

  Önlem için daha ne bekleniyor

  Latif SANSÜR / KUŞADASI, (DHA)
  26.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.02.2011 - 21:17

  Aydın Kuşadası’nda Işıkkent Sitesi’yle Tuntaş Marina Sitesi’nin önünden geçen yolda geçen yıl şubatta heyelan nedeniyle kaymalar meydana geldi.

  Tuntaş Marina Sitesi’ndeki iki blok önlerine çakılan dev kazıklarla güçlendirilirken, yolla ilgili herhangi bir önlem alınmadı. Yetkililerin talebi üzerine Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Necdet Türk ve ekibi Kuşadası’na gelerek kapsamlı rapor hazırladı.
  Site sakinleri rapor doğrultusunda kendi olanaklarıyla iki blokun güçlendirilmesi için evlerin önüne dev kazıklar çaktı. Prof. Dr. Türk ve ekibi yolla ilgili alınması gereken önlemleri beş madde halinde sıralamasına karşın herhangi bir girişimde bulunulmadı.
  Naylonlu önlem fayda etmedi
  İki gün önce yağan yağmurlar nedeniyle yeniden kaymalar görülen yola belediye tarafından sera naylonu serildi. Ancak fayda etmeyince Işıkkent Sitesi’ndeki üç blokta oturan 25 aile tahliye edildi. Yolda başlayan toprak kayması bu kez Kitaş Sitesi sakinlerini tedirgin etti. Bunun üzerine Tuntaş Marina Sitesi Başkanı Mehmet Karabacak sakinler adına belediye başkanlığına dilekçe verdi. Karabacak şöyle dedi:
  “Site halkı olarak can ve mal kaybından korkmaktayız. Konuyla ilgili olarak Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 15 Haziran 2010’da belediyenize verdiği rapora göre imar yolunun asfalt veya beton tarzı geçirimsiz bir maddeye kaplanıp drenaj hendekleri oluşturulması gerektiği açık şekilde belirtilmiş olmasına rağmen yapılıp yapılmadığının bir daha gözden geçirilmesini istiyoruz. Ayrıca varsa sorumlular hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını istiyoruz.”
  Öte yandan kaymakamlık yetkilileri, İl Acil Afet Müdürlüğü ekiplerinin incelemelerinin ardından hazırlanacak rapor doğrultusunda işlem yapılacağını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı