ANKARA HABERLERİ

Önlem alınmazsa Ankara hizmet çölüne dönecek

Deniz GÜREL
30.11.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi eski Başkanı, Atılım Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Zafer Şahin kentlerin gelişim bakımından giderek “çölleştiğini” savunarak, “Son yıllarda uygulanan yanlış politikaların ve yanlış politikaların sonucunda kentlerimizde yaşamsal hizmetlere ulaşımın giderek güçleştiği ‘hizmet çölü”alanlar oluşmaktadır. Ankara ölçekli çalışmamızın sonuçları hizmet çölünü gözler önüne sermektedir” dedi.

Deniz GÜREL

Zafer Ankara araştırmasını şöyle açıkladı:

“Kentlerimizin durumunu ortaya çıkarmak için Ankara’da var olan yaşamsal hizmet alanlarının niteliği ve erişilebilirliği üzerine coğrafi bilgi sistemi ve yaşamsal hizmet tesislerinin dağılımı ve kapsama alanları incelenerek yaptığımız araştırma çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. Ankara Türkiye’deki diğer kentler arasında yaşam kalitesi sıralamasında en üst sıralarda yer aldığı düşünülürse elde edilen sonuçların yaşam kalitesinin Başkent içinde dağılımı açısından önemli olduğunu söylemek mümkün. Araştırma sonuçlarını şöyle özetleyebilirim:

Yürüyerek ulaşım yok

Yüzde 18’i temel gıda maddelerine yürüyerek ulaşamıyor.
Yüzde 23’ünün bulunduğu bölgede yürüme mesafesinde ve toplu taşım güzergâhı, eczane gibi yaşamsal sağlık olanakları bulunmuyor.
Okul çağındaki nüfusun yüzde 42’sinin yaşadığı yere ortalama 10 kilometre uzakta eğitim almak zorunda kalıyor.
Yüzde 12’sinin yaşadığı yerde yürüyerek ekmek satın alabileceği bir yer bulunmuyor.
Yüzde 27’sinin yaşadığı yerde yürüyerek gazete satın alınabilecek bir yer yok.
Yüzde 53’ünün yaşadığı yerde yürüyerek ulaşabileceği ve kitap satın alabileceği ya da herhangi bir kültür faaliyetinde bulunabileceği bir alan bulunmuyor.
Yüzde 33’ünün haftalık pazarlar dışında yürüyüş mesafesinde taze meyve ve sebzeye erişim imkanı yok.
Yüzde 68’inin yaşadığı yerde yürüyerek ya da tek vasıtayla ulaşabileceği bir sinema ya da tiyatro yok.
Araştırmamızın sonuçları Ankara’daki hizmet çölünü anlamamızı sağlıyor. Tarihsel perspektifte bakıldığında da durumun geçen yıllar içerisinde iyileşmediğini, plansız kentsel gelişme sebebiyle daha da kötüye gittiği görülüyor.”

Ulaşım düzenlemesi şart

Şahin, Ankara ve Türkiye’nin diğer kentleri için de tehlikeli bir boyut kazanan kentsel çölleşmenin önlenmesi için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Kentlerin yaşam kalitesinin arttırılması, sürdürülebilir bir kentsel gelişimin sağlanması ve hizmet çöllerinin ortadan kaldırılması kentleri yönetenlerin harekete geçmesi lazım. Öncelikle üst ölçekli planlarda ve ulaşım planlarında yaşamsal hizmetlere yürüme mesafesinde ya da tek toplu taşım vasıtasıyla ulaşılmasını sağlayacak düzenlemelerin yapılmalı. Kentlerimiz için bir kent merkezleri planlamasının yapılması, her mahalle ve kent bölgesi için yaşamsal hizmet noktalarının oluşturulması şart.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Önlem alınmazsa Ankara hizmet çölüne dönecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı