Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Onların formaları çok değerli

Sponsorlar, Bundesliga takımlarına forma reklamı için inanılmaz paralar ödüyorlar. Hatta Wolfsburg'un aynı zamanda ana sponsoru olan VW, takımın forma reklamı için “sınırsız” ücret veriyor.

Bülent VEZNİKLİ
SON GÜNCELLEME

Bundesliga ekipleri, bu sezon transferde Avrupa’nın en hareketli kulüpleri oldular. Yeni oyuncular için şu ana kadar yaklaşık 170 milyon Euro harcadılar. Fakat bunu karşılayacak parayı da buluyorlar. Kulüplerin en önemli gelirlerinden biri ise formalarının önlerine aldıkları reklamlardan oluyor.

Yeni sezon için sadece Werder Bremen ve Nürnberg kulüpleri daha forma reklamı anlaşması yapmadı. Şimdilik gelen teklifleri değerlendiriyorlar. Ama bu iki ekibin dışında kalan kulüpler formalarına çok iyi paralara reklam almışlar. Bu kulüpler arasında Wolfsburg en fazla öne çıkan takım oldu. Kulübün uzun yıllardır ana sponsorluğunu yapan dünyanın en büyük araba üreticisi VW takımın forma reklamı için sınırsız bir ücret ödüyor. Ne kadar gerekiyorsa o kadar veriyor.

B. MÜNİH 25 MİLYON EURO ALIYOR

Almanya’nın gerek ligde gerekse uluslar arası alanda en başarılı kulübü olan B. Münih forma reklamından yılda 25 milyon Euro kazanıyor. Onu Schalke 04 kulübü yıllık 16 milyon Euro ile takip ederken, üçüncü sırada son iki yılın şampiyonu Dortmund 10 milyon Euro ile takip ediyor.

Bu yıl kuruluşunun 125. yılını kutlayan Hamburg yılda 7,5 milyon Euro alırken, Serdar Taşçı’nın kaptanlığını yaptığı Stuttgart yeni anlaştığı Mercedes-Benz Bank’tan 7 milyon Euro alacak. Ligin yeni ekibi E. Frankfurt 5,5 milyon Euro listenin sonunda yer alan Augsburg’a sponsoru yıllık 1,5 milyon Euro verecek.

İŞTE O LİSTE

Takım Sponsor Yıllık
1. Wolfsburg VW sınırsız
2. B. Münih Telekom 25 milyon Euro
3. Schalke Gazprom 16 milyon Euro
4. Dortmund Evonik 10 milyon Euro
5. Hamburg Fly Emirates 7,5 milyon Euro
6. Stuttgart Mercedes-Benz Bank 7 milyon Euro
7. B. Leverkusen Sunpower 6 milyon Euro
8. E. Frankfurt Krombacher 5,5 milyon Euro
9. Mönchengladbach Postbank 5 milyon Euro
10. Hoffenheim Suntech 5 milyon Euro
11. Mainz Entega 5 milyon Euro
12. Hannover Tui 4 milyon Euro
13. F. Duesseldorf o.telo 3 milyon Euro
14. Freiburg Ehrmann 2,5 milyon Euro
15. G. Fürth Ergo 2 milyon Euro
16. Augsburg AL-KO 1,5 milyon Euro
17. Nürnberg daha yok
18. W. Bremen daha yok


Bunları da Beğenebilirsiniz