Gündem Haberleri

  Onların da tahliye talepleri reddedildi

  Selahattin GÜNDAY / İstanbul, (DHA)
  13.07.2012 - 15:32 | Son Güncelleme:

  3. Yargı Paketi”ndeki düzenleme doğrultusunda tahliyelerini isteyen Balyoz sanıklarının talepleri 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. Dün de OdaTV sanıklarının tahliye talepleri reddedilmişti.

  Balyoz davasının aralarında MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan’ın da olduğu 250 sanığının 3. Yargı Paketi ile gelen düzenlemeler kapsamında yaptığı tahliye talepleri reddedildi. Adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağını belirten mahkeme, 3. yargı paketi olarak yapılan değişikliğin, dosyadaki tutuklu sanıkların tutuklulukları bakımından hukuki durumlarında herhangi bir değişiklik meydana getirmediğine vurgu yaptı

  MAHKEME TAHLİYE TALEPLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz davasının aralarında MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneraller Çetin Doğan ile İbrahim Fırtına, emekli Oramiral Özden Örnek’in de olduğu 250 sanığın "denetimli serbestlik uygulanarak serbest bırakılma" taleplerini değerlendirdi.

  "ADLİ KONTROL HÜKÜMLERİ YETERSİZ KALIR"

  Mahkeme kararında ilk olarak ele geçirilen delillerin değerlendirildiğini belirtti. Buna göre, ‘tutuklu sanıkların üzerlerine atılı suçla ilgili olarak kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunduğu ve halen devam ettiğine’ vurgu yapan Mahkeme, "Sanıkların üzerlerine atılı suçun ağırlığı, kanundaki ceza miktarı, tutuklulukta geçirdikleri süre ve halen dava dosyasındaki iki sanığın yakalamalı olduğu, bulunamadığı dikkate alındığında sanıklar hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı ve tutuklama tedbirinin ölçülü olduğunu" kaydetti.

  "YASA DEĞİŞİKLİĞİ ETKİLEMİYOR"

  3. Yargı Paketi olarak yapılan değişikliğin dosyamızdaki tutuklu sanıkların tutuklulukları bakımından hukuki durumlarında herhangi bir değişiklik meydana getirmediğini ifade eden Mahkeme, "Zira değişiklikten önce de CMK’da belirtilen en etkili adli kontrol uygulama imkanının bulunduğu ancak sanıkların üzerlerine atılı suçun ağırlığı, kanundaki ceza miktarı dikkate alınarak sanıklar hakkında mahkememizce daha önceden de adli kontrol hükümlerinin uygulanmadığı, mevcut durumda da sanıklar hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının sanıklar bakımından yetersiz kalacağı, CMK’daki tutukluluk koşullarının bulunduğu ve halen devam ettiği anlaşılmıştırö ifadelerini kullandı. Bu nedenle tüm sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren Mahkeme, bazı sanık avukatlarının "tahliye talepleri reddedildiğinde dosyanın bir üst mahkeme olan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi taleplerini de kabul etmedi. Mahkeme, ceza usul yasasında peşin itiraz müessesesi bulunmadığı gerekçesiyle bu talebi de reddetti.

  ODATV SANIKLARINA TAHLİYE YOK 7 KİŞİYİ TELLE BOĞANLAR SERBEST ONA DA TAHLİYE

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı