Dünya Haberleri

  Onların da kankaları varmış

  hürriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  10.02.2011 - 16:01 | Son Güncelleme:

  Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, yarasaların tıpkı insanlar gibi ömür boyu süren arkadaşlıklar kurduğunu ortaya çıkardı. Almanya’da beş yıl süren ve 20 bin yarasa üzerinde yapılan araştırma, geceleri ortaya çıkan kan emici canlıların aile üyeleri ve arkadaşlarına sürekli olarak yakın bulunduklarını gösterdi.

  Bilim insanları, yarasaların sosyal yapılarının çok güçlü olduğunu ve uzun süre arkadaşlık kurabilen fil, yunus ve bazı maymun türlerine benzerlik gösterdiklerini belirtti.

   

  Greifswald Üniversitesi’nden Gerald Kerth ve ekibinin, “Proceedings of the Royal Society B” dergisinde yayımlanan çalışmaları, hayvan topluluklarının karmaşık yapısı hakkında yeni bilgiler sundu.

   

  20 BİN YARASAYI TAKİP ETTİLER

  Kerth, yaptıkları çalışmada yarasaları mikro çiplerle işaretledi. Bu şekilde, yarasaların geceleri konakladıkları yerler takip belirlendi. Yarasaların düzenli şekilde sosyal alt birimlere bağlı kaldığını gören bilim insanları, bu hayvanların sosyal yapılarıyla kavramsal yetenekleri arasında bir bağ olduğunu tespit etti.

   

  Havyan topluluklarının arasındaki bireysel etkileşimlere ait verilerin son derece az olduğuna dikkat çeken bilim insanları, iki yarasa kolonisi üzerinde yaptıkları araştırmada çok önemli bulgular elde etmiş oldu.

   

  “YAŞLILAR ALT BİRİMİ”

  Araştırma sonucunda, iki farklı kolonide yaşayan yarasalar arasında yaş, büyüklük, üreme yeteneği gibi özelliklerin uzun süreli ilişkiler için önemli olduğunu ortaya çıkardı.

   

  Kerth, “Daha büyük bir kolonide iki düzenli alt birim keşfettik. Kolonilerdeki alt birimleri, daha çok yaşlı yarasaların oluşturduğunu fark ettik… Üzerinde çalışılan koloni ne kadar büyürse, bunun o koloni hakkında daha net bilgiler sunduğunu da söyleyebiliriz” dedi.

   

  Kerth, elde ettikleri bilgiler ışığında, yarasa kolonilerinin en çok fil, yunus ve maymun kolonileriyle benzerlik gösterdiğini vurguladı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı