Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Onlara her yer deplasman

Saha avantajından mahrum olmalarına rağmen hem Irak, hem de Libya, 2014 Dünya Kupası’na gitme şansını sürdürüyor. Suriye ise daha önce elendiği için maç yapmıyor.

Ozan ERMİŞ
SON GÜNCELLEME

2014 Dünya Kupası’nın elemeleri devam ederken, iki milli takım diğerlerinden çok daha zor şartlar altında yarışıyor. Teknik direktörlüğünü Zico’nun yaptığı Irak ile Kaddafi sonrası yara sarmaya çalışan Libya, FIFA izin vermediği için evinde resmi maç oynayamıyor. Irak gruptaki rakiplerini Katar’ın başkenti Doha, Libya ise komşu ülke Tunus’da ağırlamak zorunda. Silahların susmadığı bir başka ülke olan Suriye ise Dünya Kupası elemelerine ilk turlarda veda ettiğinden şu dönemde maç yapmıyor.

Stada Amerikan tankları park etti

IRAK’ın milli maçlar için kullandığı stat, Bağdat’taki 45 bin kişilik Al Shaab Stadı’ydı. Fakat stadyum savaş sonrası, Amerikan tanklarının park yeri haline geldi. Al Shaab işgalin ardından ilk milli maça, 2009’daki Irak-Filistin dostluk karşılaşması ile ev sahipliği yaptı. Ancak başka hiçbir ülke Irak’la oynamak için Bağdat’a gelmek istemedi. Bu arada diğer maçlar Erbil’de oynandı ama bu statta da elektrik kesintileri ve güvenlik sorunları halledilemeyince FIFA, Irak Milli Takımı’na kendi ülkesini yasakladı.

Hazırlık maçını İstanbul’da oynadılar

BU kararın ardından tam bir seyyah olan Irak Milli Takımı, hazırlık karşılaşmalarını hep farklı ülkelerde oynadı. Hatta bizim takımlarımızın pek de sıcak bakmadığı Atatürk Olimpiyat Stadı onlar için çölde bir vaha oldu. Mayıs ayında Türkiye’ye gelerek bu statta Sierra Leone ve Botswana ile iki hazırlık maçı yaptılar. Zico’nun ekibi buna rağmen Dünya Kupası Asya Elemeleri’nde 4. Tur’a yükseldi ve grubunda 4. sırada.


Bunları da Beğenebilirsiniz