Gündem Haberleri

  Onlara hayal bile edemeyecekleri acılar yaşatırız

  Hürriyet Haber
  27.10.2007 - 15:12 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, son günlerde meydana gelen terörist saldırılardan büyük üzüntü duyduklarını ve kahraman şehitlerin acısını en derinden hissettiklerini kaydederek, “Bize bu acıları yaşatanlara, o acıları, hayal bile edemeyecekleri bir yoğunlukta yaşatacağız ve bu konuda kararlıyız” dedi.

  TSK'dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na özel afişler... / Foto-galeri

  Orgeneral Büyükanıt, Cumhuriyetin kuruluşunun 84. yıldönümü dolayısıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına hitaben bir mesaj yayımladı.
  Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yayımlanan mesajda, “Yüce Türk ulusunun kahramanlığına ve Atatürk’ün vurguladığı yüksek Türk kültürüne dayanan Cumhuriyetin kuruluşunun 84’üncü yıl dönümünü kutlamanın engin coşkusunu yaşandığını” belirten Büyükanıt, şunları kaydetti:
  “Ulus devlet, üniter devlet ve laik devlet yapısı üzerinde yükselen anayasal düzeniyle 'kendisine bağlı olanları en ileri zirvelere taşıyan' Cumhuriyet, 'ulusal egemenlik ülküsünü en iyi ve en güvenilir biçimde uygulayan devlet şeklidir'. Kurulduğu günden beri Türk ulusunun çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkmasının itici gücü olan Cumhuriyet, hem her alanda ilerleyişin kaynağı hem de çatısı altında toplananları her türlü tehditten koruyarak ulusal birlik ve beraberliğin sağlanmasının en büyük güvencesidir.

  Ancak, cumhuriyet bayrağı altında toplanan Türk ulusunun bütünlüğüne zarar verme çabaları ne yazık ki dün olduğu gibi bugün de sürmektedir. Bu çabalar, çağdaş uygarlık hedefine ulaşma hedefimizi engellemekten, bilim ve aklın yol göstericiliğinden uzaklaşarak ulusumuzu karanlık devirlere çekmekten başka bir amaca hizmet etmemektedir.

  "BİZE BU ACILARI YAŞATANLARA O ACILARI HAYAL BİLE EDEMEYECEKLERİ YOĞUNLUKTA YAŞATIRIZ"

  Bugün, amaçlarına ulaşabilmek için önlerinde en büyük engel olarak gördükleri Cumhuriyet'e ve onun kazanımlarına yönelik saldırılar, yoğunluk kazanmıştır. Bir taraftan bu saldırılarla, diğer taraftan etnik milliyetçiliğe ve irticaya dayalı tehditlere zemin hazırlamaya çalışan çabalarla, devlet yapımıza zarar vermek hedeflenmiştir.

  Değişik anlamlar yüklenmek istenen etnik milliyetçiliğe dayalı bölücülüğün yarattığı terörün çirkin yüzü son dönemdeki hain saldırılarla bir kez daha ortaya çıkmış ve tüm ulusumuzu yasa boğmuştur. Bu konuda, hayranlık duyduğumuz ve emrinde bulunduğumuz yüce ulusumuza bir konuyu ifade etmek istiyorum. Son günlerde meydana gelen ve hepimizi çok üzen terörist saldırılardan büyük üzüntü duyuyor, kahraman şehitlerimizin acısını en derinden hissediyoruz. Ancak, bu acılar, bizim mücadele azmimizi artırmaktadır. Unutulmasın ki, bu Cumhuriyeti kuranlar bizden çok daha büyük acılar çekmiştir. Bize bu acıları yaşatanlara, o acıları hayal bile edemeyecekleri bir yoğunlukta yaşatacağız ve bu konuda kararlıyız.

  Ükemizin bölünmez bütünlüğüne kasteden teröristler etkisiz hale getirilinceye kadar Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu mücadeleyi sürdüreceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Türk Silahlı Kuvvetleri, taraf olduğu insani ve ulusal değerler üzerinde yükselen Atatürk milliyetçiliği vasıtası ile etnik milliyetçiliğe dayanan bölücülük karşısında Cumhuriyetin 'ulus devlet' yapısının teminatı olmaya devam edecektir.

  TÜRK ULUSUNUN HİZMETKARIYIZ

  Mesajında laiklik konusuna da değinen Orgeneral Büyükanıt, şunları kaydetti:
  “Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş kazanımlarına kasteden irtica tehdidi karşısında da en büyük dayanağımız laikliktir. Cumhuriyetimizin dayandığı akılcı ve bilimsel tutumun ayrılmaz bir parçası olan laiklikten vazgeçilebileceğini düşünmek, çağdaş uygarlık hedefinden uzaklaşarak karanlıklar içine gömülmeyi arzu etmekle eşdeğerdir. Unutulmamalıdır ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ve vazgeçilmez değeri olan 'laiklik' ilkesinin en güçlü savunucusu yine yüce ulusumuzun kendisidir ve biz onun hizmetkarıyız.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına kasteden bütün bu tehditler, kararlı duruşundan asla taviz vermeyecek olan Türk ulusu karşısında başarısızlığa uğramaya mahkumdur. Çünkü, ulusunun güveninden aldığı destek ve Atatürkçü Düşünce Sisteminin yol göstericiliğiyle daima ileri gitmeyi hedefleyen Türk Silahlı Kuvvetleri, büyük bir kararlılıkla Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğüne ve temel değerlerine hizmet etmeye devam edecektir.”

  “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”

  Orgeneral Büyükanıt, mesajını şöyle tamamladı:
  “Cumhuriyetin erdemine ve temel değerlerine yürekten inanmanın ve Mustafa Kemal Atatürk'ün düşünce ve eylemlerinin anlamını özümsemiş olmanın bilinciyle; en değerli varlığımız Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önderimizin, ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizin ve komutanlarımızın aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, kendilerine tanrıdan rahmet diler, kahraman gazilerimize ve emekli personelimize şükran ve minnetlerimi sunarım. Türk Silahlı Kuvvetlerinin değerli mensuplarının ve onların kıymetli ailelerinin Cumhuriyet Bayramını kutlar, esenlikler dilerim.

  Bu anlamlı günde Ulu Önderimiz Atatürk'ün ifadesini bir kez daha hatırlatmak istiyorum: Ne mutlu Türküm diyene.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı