ANKARA HABERLERİ

Onlar Türkiye’nin kayıp çocukları

Hürriyet Haber
07.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) Başkanı Prof. Dr. Hilal Özcebe, son yapılan Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’na (TNSA-2008) göre, “Beş yaş altındaki çocukların yüzde 6,3’ünün nüfus kaydının bulunmadığını” belirtti.

Hürriyet Haber

Özcebe, Çocuk Haklarına Dair Sözleşmenin, uluslararası onaya açılmasından bu yana 20 yıl geçtiğini hatırlatarak, sözleşmenin çocukların haklarına saygı gösterilmesini savunduğunu, onları hakları olan bireyler olarak tanıdığını söyledi

Farklı ekonomik, siyasi, etnik, kültürel ve sosyal gruplardan gelen tüm çocukların aynı eşit haklara sahip olduğunu ifade eden Özcebe, çocuk hakkında görüş oluştururken, onun hakkında karar alırken ve bunu uygularken anne babaların mutlaka çocuk için fayda esasını dikkate almaları gerektiğini bildirdi.

Sorumluluk üstlenmek

“Tüm adımlara rağmen, Türkiye’de hala çocukların hepsinin en temel haklarından biri olan nüfusa kayıtlı olma haklarına ulaşamadıkları bilinmektedir” diyen HASUDER Başkanı Prof. Dr. Özcebe, şunları söyledi:

“Bir ülkenin vatandaşı olmanın temel adımlarından biri nüfusa kayıtlı olmaktır. Çocukların temel bir insan hakkı olan vatandaşlık hakkına ulaşamaması, vatandaş olmasını gerektiren ve gerektirmeyen pek çok hakkına ulaşamamasına neden olmaktadır. Ülkemizde, Hacettepe Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından yapılan ‘2008 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’na göre, beş yaş altındaki çocukların yüzde 6,3’ünün nüfus kaydı bulunmamaktadır. Bu da her yıl doğan 100 çocuktan 6’sının bu ülkenin vatandaşlık hakkından yararlanamadığını göstermektedir. Bu çalışmaya göre, yılda 1 milyon 292 bin 698 canlı doğum olduğu ve yaklaşık olarak 80 bin çocuğun nüfusa kaydı bulunmamaktadır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Onlar Türkiye’nin kayıp çocukları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı