Gündem Haberleri

  Onlar lezbiyen ve evlenmek istiyorlar

  Hürriyet Planet
  19.07.2012 - 16:54 | Son Güncelleme:

  Eşcinsel evliliğine izin verilmeyen Fransa'da cinsiyet değiştiren olan iki kişi, evlenme kararı aldı. Aşıklardan bir tanesi kanun önünde erkek olduğundan, evliliğin önüne yasal bir engel çıkması beklenmiyor.

  Joanna Gobert'le Jenny Blanchet, birbirine aşık iki kişi. Ancak bu ikili, bildiklerimizden biraz farklı bir aşk yaşıyor. Her ikisi de dünyaya erkek olarak gelen Gobert ve Blanchet, geçtiğimiz yıllarda geçirdikleri operasyonlarla, kadın oldular. Jenny Blanchet, bir adım daha ileri giderek, cinsiyet değişikliğini yasal düzleme de taşıdı ve cinsiyetini kadın olarak gösteren nüfus kağıdını elde etti. Blanchet gibi cinsiyet değiştirme ameliyatlarına giren Joanna Gobert'se, bu son adımı henüz gerçekleştirmedi. Şimdi bu ikili birbirine aşık ve evlenmek istiyor.

  Fransa yasalarına göre, resmi kayıtlarda adı bile "Joan" olarak görünen Joanna'yla Jenny'nin evlenmesinde hiçbir sakınca görünmüyor. Zira cinsiyet değiştirmeden önce kamyon şoförlüğü yapan Joanna, evlilik akdi imzalanırken, kayıtlara "evin erkeği" olarak geçecek. Çiftin 4 Eylül tarihinde evlenmek üzere yaptığı başvuru, yetkili merciler tarafından değerlendiriliyor.

  Ama asıl sorun, daha sonra başlayabilir. Zira Joanna Gobert, evlenme gerçekleştikten sonra, cinsiyetini kanun düzeyinde de kadın olarak değiştirmeyi planlıyor. Eşcinsel evliliğine izin verilmeyen Fransa'da bunun nasıl karşılayacağıysa şimdiden merak konusu oldu.

  Eşcinsel evliliğinin yasak olduğu Avrupa ülkelerinden Fransa, eylül ayında ilginç bir evlenme törenine sahne olabilir. Her ikisi de ameliyatla cinsiyet değiştirip kadın olan iki lezbiyen Joan Gobert ve Jenny Blanchet, evlenme başvurusunda bulundu. Fransız makamlarının, bu başvuruyu nasıl değerlendireceği merakla bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı