« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Onlar da Londra'da olacak

Önder Özbilen, Tayfun Arıkan ve Murat Akdağ... Hepsi önemli iş kariyerlerine sahip. Hepsi atletizm sevdalısı... Kenya'dan getirilen üç atletin 20 bin Euro'luk masrafını karşılayıp isim babalığı yaptılar. Şimdi onların isimleri de Londra'da olacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türk atletizmi tarihinin en parlak günlerini yaşıyor... Özellikle Helsinki'deki Avrupa Şampiyonası'nda kazanılan başarılar herkesin göğüsünü kabarttı. Federasyon Başkanı Mehmet Terzi'nin liderliğinde temelleri atılan bu başarı öyküsünde devşirme sporcuların da büyük katkısı var.

İSMİ DEĞİŞEN BAZI SPORCULAR / FOTO GALERİ

AY-YILDIZLI FORMAYLA MADALYALA KOŞTULAR

Takvim Gazetesi'nden Onur Özkan'ın haberine göre; İlham Tanui Özbilen'in İstanbul'daki Dünya Salon Şampiyonası'nda 1500 metrede gümüş madalya kazanmasının ardından, Polat Kemboi Arıkan da Helsinki'deki Avrupa Şampiyonası'nda 10 bin metrede altın, 5 bin metrede de bronza ulaştı. Tarık Langat Akdağ da 3000 engellide bronz kazanıp bayrağımızı göndere çekti.

ÖNDER ÖZBİLEN TAM BİR YETENEK AVCISI

Türk atletizmine Elvan Abeylegesse ve Alemitu Bekele gibi önemli isimleri kazandıran Önder Özbilen, geçtiğimiz yıl yetenekli gençleri bulmak için Kenya'ya gitti. Özbilen, dikkatini çeken üç genç, William Tanui, Patrick Langat ve Paul Kemboi için hemen Atletizm Federasyonu'yla temasa geçti. Fakat bu sporcuların Türk vatandaşlığına geçip ülkemiz adına yarışmasının bazı maliyetleri vardı. Özbilen de kendisi gibi atletizm sevdalısı olan Tayfun Arıkan ve Tarık Akdağ ile görüşerek sponsor olmalarını sağladı. 3 işadamı hem 20 bin Euro tutan masrafları karşılayıp IAAF'la prosedürleri halletti hem de 3 atletin isim babası oldu. Böylece İlham Tanui Özbilen, Polat Kemboi Arıkan ve Tarık Langat Akdağ, Ay-Yıldızlı formayla koşmaya başladı. Ülkemize çok önemli başarılar kazandıran bu üç atlet şimdi Londra Olimpiyatları'nda boy gösterecek. Atletizm sevdalısı Önder Özbilen, Tayfun Arıkan ve Tarık Akdağ da isimlerinin dünyanın en önemli spor organizasyonunda anılacak olmasının heyecanını yaşıyor.

KENYALILAR ŞAŞIRDI!

Önder Özbilen, 3 atleti Kenya'lı yetkililerin bile tanımadığını belirterek, "Polat Kemboi, Kenya'da 34. sıradaydı" diye konuştu.

POLAT ALEMDAR HAYRANI

Avrupa Şampiyonası'nda 10 bin metrede altın, 5 bin metrede de gümüş madalya kazanan Polat Kemboi Arıkan tam bir Kurtlar Vadisi hayranı çıktı. Tayfun Arıkan, Kemboi'nin Polat Alemdar'ı gördükten sonra yeni ismini çok sevdiğini söyleyerek, "Diziyi sürekli takip ediyor" diye konuştu.

ELVAN'IN İŞİ ÇOK ZOR

Kenya'dan bulup getirdiği Elvan Abeylegesse'nin dünya standartlarında bir atlet haline gelmesini sağlayan Önder Özbilen, tecrübeli sporcu için umutlu konuşmadı. Özbilen, "Geçen yıl doğum yaptı. Şu an Rusya'da çalışıyor. Maraton ya da yarı maraton koşabilir" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz