Gündem Haberleri

  Onlar da kurtuldu

  Hürriyet Haber
  25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘Şartla Salıverme, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun’, yargılanmayı bekleyen siyasileri de sevindirdi. Recai Kutan, Tansu Çiller, Meral Akşener ve Kamer Genç, yargıdan kurtulan siyasiler arasında.

  Şartla Salıverme, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun, FP Lideri Recai Kutan ve DYP Lideri Tansu Çiller'in yanı sıra birçok siyasiyi de haklarındaki fezlekeler nedeniyle sevindirdi.

  Kutan hakkında ‘‘Sapık Alevi’’ sözleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle fezleke hazırlanmıştı, ancak ‘din özgürlüğüne karşı cürümler’ de af kapsamında bulunduğu için, Kutan yargılanmaktan kurtulacak.

  DYP Lideri Tansu Çiller ile Meral Akşener de orduya hakaret suçunu düzenleyen 158 ve 159. maddelerinin af kapsamı içinde olması nedeniyle sevinecekler arasında yer alıyor.

  240. maddenin af kapsamında olmaması Milletvekili Mehmet Ağar'ın umudunu suya düşürdü. Ağar, Abdullah Çatlı ve Yaşar Öz'e sahte pasaport vererek, görevi kötüye kullanmakla suçlanmıştı ve fezlekeleri Meclis'te bekliyor.

  Cumhurbaşkanına hakaret suçundan hakkında hazırlanan fezlekesi Meclis'te bekleyen DYP Milletvekili Nurhan Tekinel bu suç af kapsamında olduğundan affın yasalaşmasını bekliyordu.

  DYP Milletvekili Kamer Genç de ‘‘Kurtuluş Demirel'in kısa sürede ölümüne bağlıdır. Ardından da benim yerine gelmeme bağlı’’ dediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı'na gıyabında hakaret etmek suçundan kurtulacak.

  FP'li Avni Doğan hükümete hakaret, FP'li Fethullah Erbaş ise PKK'ya yardım ve yataklık suçlarından yargılanmaktan, af sayesinde kurtuldular.

  FP Kırıkkale Milletvekili Kemal Albayrak ve FP Diyarbakır Milletvekili Ömer Vehbi Hatipoğlu da ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan yargılanmaktan kurtuldular.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı