Diyarbakır Haberleri

DİYARBAKIR HABERLERİ

  Ongözlü köprünün kapatılan gözleri açılıyor

  DHA
  17 Mart 2017 - 17:38Son Güncelleme : 17 Mart 2017 - 17:39

  Ongözlü köprünün kapatılan gözleri açılıyor

  Canan ALTINTAŞ- Serdar SUNAR/ DİYARBAKIR, (DHA)- DİYARBAKIR'da tarihi On Gözlü Köprü'nün kapatılan 2 gözünün açılması için iş makineleriyle temizleme çalışmalarına başlandı. DSİ 10'ncu Bölge Müdürlüğü'ne ait iş makineleri, Dicle Nehri'ne inerek köprünün gözlerini kapatan dolguyu temizlemeye başladı.
  Diyarbakır'da Dicle Nehri üzerindeki tarihi On Gözlü Köprü'nün iki gözünün toprakla doldurulup, bir kafenin uzantısı haline getirilmesiyle ilgili medyada çıkan haberler üzerine harekete geçen yetkililer, bugün yıkım çalışmasına başladı. DSİ 10'ncu Bölge Müdürlüğü'ne ait iş makineleri, On Gözlü Köprü'ye gelerek, dolgu ile kapatılan köprü gözleri yakınından nehire indi. Dicle Nehri'ne inen iş makinesi, betonla doldurulan bölümleri yıkım çalışmasına başlarken, işletme sahibi ve yakınları da bloklar üzerine konulan tabure ve masaları topladı.
  Yıkım çalışmalarını yöneten DSİ 10'ncu Bölge Müdürü Murat Dağdeviren, haberlerin yayımlanmasının ardından harekete geçtiklerini belirterek, her iki taraftaki kapatılan gözleri yaklaşık 10 gün içerisinde açacaklarını söyledi. Dağdeviren, "Bilindiği üzere dere yatakları akarsu yatakları, kanunlarımız gereği mülkiyete, özel kullanıma konu olamaz. Kamunun ortak malı durumundadır. Bu yüzden işletme sahibinin de hoşgörülü yaklaşımıyla buradaki kapatılan gözler açılacak. Şu an çalışmalara başladık. Aynı zamanda buradaki tarihi dokuya da hiç bir zarar vermeden çalışmalarımızı yürüteceğiz. Çalışmalar sırasında nehirde bulunan atıkların da temizlenmesi için ayrı bir çalışma yürüteceğiz" dedi.

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  DiyarbakırBugün16 ºCKısa Sağınak Yağışlı
  • Perş18 ºC
  • Cuma 17 ºC
  • Cmts18 ºC
  • Pazr19 ºC
  • Pzts17 ºC
  • Salı17 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı