Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Önerge

DAHA birkaç gün öncesine kadar “Biz Beşiktaş’ta mutluyuz, hiçbir yere gitmeyeceğiz” deyip göğsümüzde kabartma yapan iki yabancı futbolcumuzun, önceki gün Marsilya’dan gelen ve Beşiktaşlı olmayan menajerle transfer görüşmesine oturup büyük ölçüde anlaşması anlaşılır gibi değil.

Fransa’da doğup Beşiktaşlı olanlara helal, kendi yetiştirdiğimiz evlatlarımıza ne bu şiddet bu celal. Ulu Önder Atatürk’ün bile tartışıldığı bu ülkede yabancı hayranlığımızın tartışılması için Meclis’e önerge vermeyi düşünüyorum. Korkarım Meclis benim gazetemden aldığım maaşı tartışmayı tercih eder. İyisi mi ben maçıma bakıp yazımı yazayım.
Suya takıldı
Maç başlayınca görüyoruz ki hocaların teknik ve taktik anlayışı suya takılacak. Fizik mücadele, bireysel hatalar ve şans, skoru belirleyecek. Takımların saha dizilişi aynı: 4-2-3-1. Bu kullanışlı diziliş, deplasmanda oynayan ya da tek forvet arkasında kreatif oyuncu kullanmak isteyen hocaların öncelikli tercihi. Ama bu sahanın dizilişi değil. Topu uzun oynamak mecburiyeti çift santrfor oynama ihtiyacı doğuracak. Üstelik her iki takımın tek forvetleri Bobo ve Sercan fiziğini değil süratini ve teknik becerisini kullanan oyncular.
Oyun orta sahaya kilitlenecek derken oyuncular saha şartlarını dikkate alıp topu yerden kaldırmaya başlıyorlar. Ve ilk ciddi atağında Bursa golünü atıyor. Arka direkte iki Bursalı’yı birden yalnız bırakmak ha! Bu ne tedbirsizlik.. Beşiktaş yediği golden esinlenip uzun toplarla oynamaya başlayınca karşılıklı pozisyonlar başlıyor. Fink bu hava ve saha koşullarında geçerli bir şeyi daha fark ediyor. Şut atmak. Bursa kalecisi Ivankov tırnaklarını kesmiş olsa Beşiktaş beraberliği yakalayacak.

Rüzgar gibi forvetler

Öne geçen Bursa’nın bir büyük avantajı da rüzgar gibi forvetleri. Tello, Sercan’ın süratini fark edene kadar Sercan kaleciyle karşı karşıya. Allah’tan Sercan’ın beline dolanmaktan son anda vazgeçip Beşiktaş’ı eksik bırakmıyor. Gazi Rüştü oyuna devam edemeyince kale genç Korcan’a teslim. İlk defa kaleye geçmek için talihsiz bir maç. Zemin kaygan ve takımın 1-0 mağlup. Bireysel hatayla ikinci golü yersen, yakalanan ilk fırsat hayal kırıklığı olur.

Doğru hamleler

İkinci yarıya girerken Nihat-Nobre değişikliği mantıklı, Mustafa Denizli’nin doğru anlayışı Beşiktaş’ın beraberlik golünü getiriyor. İkinci yarıya daha istekli başlayan taraf ilk yarının aksine Beşiktaş, hakemin de desteğiyle penaltıdan ikici golü de buluyor. Hamle sırası Ertuğrul Sağlam’da; Sercan’ı çıkarıp Ömer’i santrfor alıyor ki şişirme toplarla beraberlik gölünü arayacak. Hemen akabinde gelen beraberlik golü ve Ertuğrul Hoca’nın saha içi hamlesi, Ömer defansa Zapo orta sahayı da geçip, Beşiktaş 18’ine girip kafayı çakınca Bursa öne geçen taraf oluyor. Doğru hamlelerin bu kadar çabuk sonuç vermesi gecenin bir başka güzelliği.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI