« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Önemli olan üç puan mı?

Ogan Tarhan
SON GÜNCELLEME
Manchester United, pazar sabahı ezeli rakibi Liverpool'a 3-1 yenildi. Sir Alex Ferguson, üstüste 65. lig maçında da sahaya farklı bir onbir çıkardı. Sezon başından bu yana dörtlü defansında denediği kombinasyon sayısı sekize çıktı. Lig Kupası'nda yedek takımla Arsenal'e 4-0 yenilip elendiler. Stam gitti, Barthez hata yapıyor... Eleştirilecek çok şey çıkarılabilir ama United camiası bunları fazla önemsemiyor. Orada düşünce yapısı bizimki gibi değil. Geçen sene Premier Lig şampiyonu oldular ve bu yıl hedefi Avrupa olarak belirlediler.

Liverpool yenilgisi ise hiç önemli değil. Yakın geçmişte Southampton'dan 7, Newcastle'dan 5, hatta QPR'dan evinde 4 gol bile yemişti United. Ama bu sonuçlar onları hedeflerinden uzaklaştırmadı.

G.Saray da tarihi Bursa yenilgisini fazla önemsememeli. PSV galibiyetini Türkiye 24 saat içinde unutmuş olabilir ama onlar unutmamalı.

Türkiye'de Avrupa Kupalarında başarıyı öncelik olarak gören tek kulüp Galatasaray; hem de senelerdir.

ÖNCELİK AVRUPA...

Geçen sezon F.Bahçe için herşey ligdi. Nedeni basitti ve anlayışla karşılanabilirdi. Ama bu sene F.Bahçe için de öncelik Şampiyonlar Ligi olmalıydı. Olmamasının, F.Bahçe'nin son Leverkusen maçında bile hücumu düşünerek oynamamasının tek bir nedeni var:

'Türkiye'de Lig her zaman Avrupa'dan daha önemli.'

Mustafa Denizli de, futbolcular da yıllardır bu işin içinde. 6 maç kaybedilse de, Kadıköy'deki maçlarda rakip kaleye doğru düzgün şut atılmasa da onlar ileriyi görüyor, neler olacağını çok iyi biliyor.

'İki lig maçı kazanırım, nasıl olsa herkes Avrupa'yı unutur, 3. yıldız fikrine odaklanır.' şeklindeki düşünce tarzı için kimse onları suçlamamalı. Belki onlar da böyle olmasını istemiyor...

Sezon sonunda Türk halkı, Türk spor medyası olarak biz ne yaptık?

Şampiyonlar Ligi'nde 16 üst düzey maç oynayan, çeyrek finale çıkan, Ligi de son haftada kaybeden Galatasaray yerine; (Her zamanki gibi kafamızı kumdan çıkarmayarak) şampiyon Fenerbahçe'yi sezonun en başarılı takımı ilan ettik, göklere çıkardık.

SEVİNMEK GÜZEL AMA...

Ama Paris'deki Dünya Kupası sevinçlerini gölgede bırakan gösteriler sonrasında 'çaresiz' kendilerini halk kahramanı gibi gören futbolculara Şampiyonlar Ligi için 2-3 misli daha fazla çalışmaları gerektiği nasıl anlatılabilirdi?

Fenerbahçe taraftarı son iki senedir her lig maçı sonrası yaşadığı büyük sevinçle neyin önemli olduğunu gösteriyor futbolculara..

Sevinmek tabii ki güzel. Destek için söylenecek hiçbirşey yok... Ama unutmayın; her lig maçından sonra şampiyon ilan edilen oyuncular size Avrupa başarısı getiremez.

Fenerbahçe'nin bugünü değil, geleceği için bu düşünce yapısı değişmeli.

Bu seneki altı maçın acısı çabuk unutulmadığı zaman Fenerbahçe'nin Avrupa havası da değişecektir.

Türkiye'de bugüne kadar görülmemiş bir ekonomik kriz yaşanıyor. Kulüplerden gelen isyan seslerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. 1. ligde üst sıralarda olan takımlarda bile futbolcular aylardır para alamıyor. Durum böyle olunca, Türkiye'de futbolu yönetenler de kararı veriyor.(sanki çekişmeyi devam ettirmek onların göreviymiş gibi)

MAZERET ARAMAYIN

'Ligde yarış kafa kafaya olmalı.' Böylece şifreli yayınlara rağbet artacak, kulüplere para akışı sağlanacak.

Galatasaray neden Cuma oynadı? diye hala merak edenler varsa...

Yalnız bir daha mazeret olarak daha zekice birşeyler bulsunlar.

'3 hafta önceden', 'milli maç' ya da 'bize talep gelmedi' gibi komik cevaplarla herkesi kandıramazlar.

Sayın Mehmet Cansun; lütfen kulübün yıllardır tek başına taşıdığı bayrağı yarı yolda bırakıp, kendi içimizdeki o kısır rekabete geri dönmeyin. Bu ülkede, sayıları az da olsa, sizi destekleyenler, Avrupa'nın daha önemli olduğunu söyleyenler çıkacaktır. Ligi ikinci bitirseniz bile.

Anlatmak istediğim tek bir şey...

Tepkiler bugünkü gibi devam ettikçe, Türkiye için öncelik sırası değişmedikçe hep aynı röportajları izlemeye devam edeceğiz.

Avrupa maçlarından sonra: ' Şanssızdık. İyi konsantre olamadık. Hakem...'

Lig maçlarından sonra: ' Kötü oynadık ama önemli olan üç puan.'

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler