Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Önemli olan teslim olmamak

ÖNCE kombinesi ya da bileti olup da bu maça gelmeyenler bir yaşam boyu yanlış tercih yaptıkları için üzülecekler. Böylesine muhteşem bir karşılaşmayı çıplak gözle izleme fırsatını kaçırdıkları için..

Sonra Alex de Souza çok üzülecek, son dakikalarda çok gereksiz bir faulden yana tercihini kullanıp kırmızı kart gördüğü için.. Belki de ona en çok gereksinim duyulacak maçı kaçıracağı için..

Belki Volkan, bir kaleci için en önemli şeyin ciddiyet ve konsantrasyon olduğunu unutmayıp, vuruş tercihini laubali bir şekilde kullandığı için aldığı dersi unutamayacak..

Belki de Daum, Tuncay gibi bir zıpkını Schalke’nin bağrına daha önce saplamak yerine, 1-0’dan sonra sürekli savunmada kalmayı tercih ettiği için eleştirilecek.. Belki de deliliğinin yanında maçın en kötü adamı Nobre’yi sahada tutma tercihini kullanıp bir kez daha dahiliğe yol almayı başardığı için alkışlanacak..

Savunmaları dağınık

Alex
faulü kullanmak için tam Anelka’ya pas atıyordu ki Luciano’yu gördü. Savunmadaki Brezilyalı, ‘İleriye çıkayım mı’ diye sordu. Alex tercihini pas olarak kullansa belki gol gelmeyecekti. Ama Luciano’yu bekledi, sonra da topu onun kafasına gönderdi..

İkinci yarı Schalke gol atacağını belli etmişti zaten.. Ha savunma hatası, ha organize atak.. Adamlar istiyordu.. Milan maçında da, Bayern maçında da geri duruma düşüp maça ortak olmuşlardı.. Dün gece de öyle oldu.. Üst üste iki gol bulup öne geçtiler..

Ama unuttukları bir şey vardı. Karşılarındaki takım tipik bir Türk takımı değildi.. Kendileri de tipik bir Alman takımı değildi.. Fenerbahçe bir Alman takımı kadar sabırlı ve disiplinli, maçı bırakmayan bir ekipti.. Schalke ise sahaya kalecilerinin dışında 10 yabancı ile çıkacak kadar uluslararası bir takımdı.

İnönü’de Danimarka formasıyla bizi vuran Larsen çok iyiydi.. Bir de Brezilyalı Lincoln.. Povlsen takımını iyi yönetti. Ama savunmaları, Almanya’daki maçta bizi en çok umutlandıran bölgeydi.. Kevgir gibiydi adeta.. Nobre o golleri atsa iş daha ilk yarıda biterdi o savunmayla..

Teslim olmadılar

Fenerbahçe her şeyini vererek oynuyor artık.. Eksik kalmak, yenik duruma düşmek, kaleci hatası, teknik adam hatası, rakibin kimliği önemli değil.. Önemli olan teslim olmamak..

Her zaman kazanamazsınız.. böyle oynayıp kaybetmiyorsanız, ileride çok şey kazanacaksınız demektir..

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI