« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Önemli olan takım oyunu'

Japonya'da yapılacak 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda mücadele edecek (A) Milli Takım'ın antrenörü Bogdan Tanjevic, başarı için önemli olanın takım oyunu oynamak olduğunu belirterek, “Yıldızlarla bir yere varılmıyor. Mehmet ve Hidayet, bizim için NBA oyuncuları değil. Onlar bizim için sadece Mehmet ve Hidayet” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Tanjevic, takım içinde liderin sözlerle yaratılmayacağını vurgulayarak, “Bunu saha içinde oyuncunun kendisinin yaratması lazım. Topu istemesi, kritik anlarda sorumluluk alması lazım. Maçın, turnuvanın ya da takımın lideri olmak oyuncuların elinde. Bunu da başarabilecek oyuncularımız var” diye konuştu.

Oyuncuların liderliklerini ortaya çıkarmayı antrenör olarak kendisinin sağlayamayacağını kaydeden Tanjevic, şunları söyledi: “(Bu takımın lideri şudur ya da budur) demek mümkün değil. Çünkü bu sözlerle olacak bir şey değil. Tamamen sahada olabilecek bir şey. Son Avrupa şampiyonu Yunanistan'da kimse lider değildi. Müthiş bir takım oyunu oynadılar. Hepsi birbiri için oynadı, hiçkimse sahada (Ben) demedi. Büyük bir sürpriz yaşadık ve Yunanistan şampiyon oldu. Yunanistan doğruyu yaparak bunu başardı. Sırbistan-Karadağ ise 7 NBA oyuncusu ve Avrupa'nın önemli oyuncuları Bodiroga ve Kovacevic'e sahip olmasına rağmen gruptan çıkamadılar. Yıldızları takım oyununa adapte edebiliyorsak o zaman başarılı oluruz. Bu da oyuncuların içinden gelecek bir şey. Her zaman (ben değil, biz) kavramını oturtmaları lazım.”

Şampiyonada final oynayan Almanya'nın liderlik konusunda uç bir örnek olduğunu ifade eden Bogdan Tanjevic, şöyle devam etti: “Almanya'nın Nowitzki gibi bir oyuncusu vardı. Ama Nowitzki sahada her şeyini ortaya koydu. Sahada bir dakika bile dinlenmeden mücadele etti. Ancak diğer oyuncular da ona saygı duyarak peşinden geldiler. Nowitzki bunu kendisi yapıyor. Kimse çıkıp (Bu takımın lideri Nowitzki) deyip, oyuncuya bu misyonu vermedi. Nowitzki, yüreğini ortaya koyarak bunu başardı. Liderlik için mükemmel bir örnek" dedi.

'BEN DE HATALAR YAPTIM'

2005 Avrupa Şampiyonası'nda alınan başarısızlıktan kendi adına gerekli dersleri çıkardığını ve Japonya'da aynı hataları tekrarlamamak adına elinden geleni yapacağını söyleyen teknik adam, “Bu başarısızlığın bütün sorumluluğunu üstüme alıyorum. Son Almanya maçı telafi olabilirdi. Bizim için dönüm noktasıydı. Ancak bu karşılaşmada benim de hatalarım oldu" diye konuştu.
  
 'MEHMET VE HİDAYET BİZİM İÇİN NBA OYUNCULARI DEĞİL'

  
Milli takımın NBA patentli oyuncuları Mehmet Okur ve Hidayet Türkoğlu'na da değinen Milli Takım Antrenörü Tanjevic, “Mehmet ve Hidayet, bizim için NBA oyuncuları değil. Onlar bizim için sadece Mehmet ve Hidayet” dedi.

Kendileri için Serkan, Mirsad, İbrahim neyse, Mehmet ve Hidayet'in de aynı olduğunu vurgulayan Sırp çalıştırıcı, “Biz Mehmet ve Hidayet'e farklı gözle bakmıyoruz. Bence insanların da böyle bakmaması lazım. Çünkü Milli Takım forması altında tüm oyuncularımız eşit” diye konuştu.

Sırbistan-Karadağ'da düzenlenen şampiyonada Mirsad ile Mehmet arasında yaşanan tartışmaya da değinen Tanjevic, “Mirsad ile Mehmet arasında top paylaşımı konusunda sorun yaşandı. Ancak soyunma odasında kavga ettiler, yumruklaştılar gibi şeyler olmadı. Sadece karşılıklı birbirlerine söylendiler. Ben bütün oyuncularıma eşit gözle bakıyorum. Onlar da aynı şekilde birbirlerine bakmalı” dedi.

Milli Takım kadrosu konusunda alınan bir kararın olmadığını dile getiren Tanjevic,  “Basketbol camiasındaki önemli isimlerle bir araya geleceğiz. Bu konuda mümkün olduğunca geniş bir kitlenin görüşlerini alacağız. Bu kararı hem teknik heyet olarak, hem de federasyon başkanı Turgay Demirel'in onayıyla aldık. Alacağımız karar sadece bugünü, bu seneyi değil, 2007 Avrupa ve 2010 Dünya Şampiyonalarını ilgilendirecek. Bir anlamda Türk basketbolunun geleceğini etkileyecek bir karar olacak” dedi.
  


Bunları da Beğenebilirsiniz