Gündem Haberleri

  Önemli bir sınav

  Mehmet Kayhan YILDIZ - Hasan DÖNMEZHasan BÖLÜKBAŞ / DHA
  20.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Aksaray’da, Hrant Dink suikastiyle ilgili kararı değerlendirdi.

  Vali Orhan Alimoğlu’yla yaptığı görüşme sırasında gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Gül, şunları söyledi: “Mahkeme süreci çok uzun sürdü. Karar süreci devam ediyor biliyorsunuz. Dolayısıyla kesin karar bir an önce umut ederim ki çıkar. Çünkü temyiz safhası var. Bu dava önemli bir dava. Türkiye’de hukukun karşısında herkesin eşit olduğunu, sadece kendi vatandaşlarına değil Türkiye aslında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni kabul etmiş bir ülke olarak, yabancılara bile, onlara karşı, yabancı şirketlere karşı da hep eşit muamele yapan bir ülke. Bu davanın çok önemli bir özelliği var. Gayrimüslim bir vatandaşımızla ilgili bir dava olduğu için ayrı bir hassasiyeti söz konusuydu. O bakımdan her türlü titizliği göstermek, herhangi bir şekilde vatandaşlarımız arasında bir yanlış kanaatlerin oluşmasına fırsat vermemek tabii ki bizim devlet olarak görevimizdir. Bu bakımdan bütün dava sürecinin, bundan sonraki sürecin yine en şeffaf, en adil bir şekilde kanunlarımıza, yasalarımıza en uygun şekilde neticelenmesi bizim için önemli bir sınavdır açıkçası. Bu yönde de yargı bağımsız bir şekilde işini yürütürken, idari makamlar da yargının talepleri doğrultusunda olayın tam olarak ortaya çıkması için her türlü kolaylığı göstereceklerdir. Yargılamanın neticesini beklememiz gerekiyor.”

  Şehit aileleriyle öğle yemeği

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Aksaray’daki temasları çerçevesinde ilk olarak valiliği, ardından da belediye ve Ulu Cami’yi ziyaret etti. Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Gül’e ziyareti için teşekkür ederek, günün anısına 1050 adet fidan dikildiğini söyledi. Gül’ün bundan sonra yapacağı il ziyaretlerinde valilik dışında hediye kabul edilmeyecek. Bunun yerine hediye takdim etmek isteyenler fidan dikecek ya da burslu öğrenci okutacak. Gül, öğle yemeğinde de şehit aileleriyle buluştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı