« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Önder Yakşi CELA yönetiminde

Avrupa Güreş Federasyonları Birliği'nde (CELA) İcra Kurulu Genel Sekreteri olarak görev yapan Önder Yakşi, yönetim kurulu üyeliğine getirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
CELA İcra Kurulu Genel Sekreterliği'ne 2011 yılında getirilen Yakşi, burada yaptığı başarılı çalışmaların ardından, atamayla CELA Yönetim Kurulu üyesi oldu.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da, 6-11 Mart 2012 tarihlerinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda CELA yönetiminin gerçekleştirdiği toplantıya Önder Yakşi de katıldı. CELA'nın Bulgar Başkanı Tzeno Tzenov'un, Önder Yakşi'nin de yönetimde yer alması yönündeki önerisi diğer yöneticiler tarafından da kabul edildi. Böylece CELA Yönetim Kurulu üye sayısı 8'den, 9'a çıkarıldı ve Önder Yakşi de yönetim kurulu üyeliğine alındı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Önder Yakşi, güreşi çok sevdiğini belirterek, “Ne mutlu ki çalışmalarımız takdir gördü ve davetle CELA yönetimine girdim” dedi.

Kendisini bir görev adamı olarak niteleyen Yakşi, “CELA yönetimindeki isimlerle yıllardır ortak çalışmalarımız ve dostluğumuz bulunuyor. Ben bir görev adamıyım. Güreşi de çok seviyorum. Uluslararası federasyonlarda bana verilen görevleri bugüne kadar en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştım. Ne mutlu ki çalışmalarımız takdir gördü ve davetle CELA yönetimine girdim. Burada da elimden geldiğince güreşe hizmet etmeye devam edeceğim. CELA daki diğer yönetici arkadaşlarımın teveccühlerini boşa çıkarmamaya çalışacağım” değerlendirmesini yaptı.

Önder Yakşi'nin CELA yönetimine girmesiyle Türkiye'nin uluslararası güreş federasyonlarındaki temsilci sayısı üçe yükseldi. Önder Yakşi'nin eşi Rodika Yakşi ve Ahmet Ayık da FILA Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürüyor.

Önder Yakşi kimdir?

Önder Yakşi, yeni seçildiği görevinin yanı sıra güreşle ilgili uluslararası kurumlarda çeşitli görevler de üstleniyor.

2000-2004 yılları arasında Osman Şansal'ın başkanlığındaki Güreş Federasyonu'nda asbaşkan, 2009-2011 yılları arasında da Osman Aşkın Bak başkanlığındaki federasyonda genel koordinatör olarak görev alan Yakşi, ayrıca Akdeniz Ülkeleri Güreş Birliği (CMLA) Asbaşkanlığı'nın yanı sıra FILA'da da (Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği) Afrika'da ve Arap ülkelerinde güreşin yaygınlaştırılması amacıyla oluşturulan komisyonda görevlendirilmişti.

Bunları da Beğenebilirsiniz