« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Önder affını istedi Belçika ayağa kalktı

Beliçika Milli Takımı'na çağrılan F.Bahçeli Önder Turacı, oynamak istemediğini söyleyin Belçika basını ayağa kalktı. Milli takım seçimi için FIFA'ya yapılması gereken resmi başvurunun zamanının geçtiği ve Önder Turacı'nın ceza alabilceği öne sürüldü.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Belçika Futbol Federasyonu tarafından milli takımda oynaması için Lüksemburg maçına davet alan Önder Turacı, milli takım yetkilileri ile görüşerek, oynamak istemediğini söyledi. Belçika basını, milli takım yetkililerine dayanarak verdiği haberlerde, “Turacı'nın dürüst davranmadığını ve Belçika'yı yolda bıraktığı” yorumlarına yer verdi.

Basında en ağır tepki Belçika Milli Takımı'nın yeni teknik direktörü Rene Vandereycken'den geldi. Vandereycken, konuyla ilgili olarak “Turacı? O artık geçmişte kaldı” değerlendirmesini yaptı.

Rene Vandereycken, yaptığı açıklamada, ilk antrenmanında hayal kırıklığına uğradığını ve en büyük hayal kırıklığını da Önder Turacı'nın yarattığını belirterek, “Dün benimle görüşmeye gelmişti, ancak hiç kıyafeti olmadığı görülünce 'Kırmızı Şeytanları' yolda bıraktığı anlaşıldı” dedi.

Belçika Futbol Federasyonu Teknik Komisyon Başkanı ve eski milli futbolcu Michel Preud'homme, Belçika'nın en büyük spor gazetesi Het Laatste Nieuws'e yaptığı açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu, Önder Turacı ile ilgili FIFA'ya yapması gereken resmi başvuruyu geçirdi” dedi.

Önder'in, 23. yaşından önce hangi ülkede oynamasına karar vermesi gerektiğine dikkati çeken Preud'homme, şöyle konuştu: “Turacı, Türk Milli Takımı için dostluk maçı oynamıştı. Türk Futbol Federasyonu, FIFA'ya resmi olarak başvuru süresini geçirmiştir. 25. yaşına girecek Turacı için Türkiye'nin bizden izin alması gerekiyor, ama biz bu izni vermeden önce teknik direktör Vandereycken'in isteği üzerine milli takımda oynatmak istemiştik. Bu nedenle de yarın yapılacak Lüksemburg maçı için Önder'i kadroya, hatta ilk 11'e almıştık. Anlaşılan Turacı'nın kalbi Türkiye için atıyor.”

Teknik komisyon başkanı, Belçika'nın bu konuyla ilgili kendine  saygılı olması gerektiğini ifade ederek, “FIFA kurallarını uygulayacağız. Belçika Futbol Federasyonu, milli takımda oynamayı kabul etmeyen Turacı'ya 5 gün maç oynamama cezası verebilir. Biz büyük ihtimalle bu kuralı uygulayacağız. Bu kural uygulanırsa, Önder  Fenerbahçe'de de oynayamaz. Bu kural yarın yapılacak Lüksemburg maçıyla başlar ve 5 gün sonunda sona erer. Türkiye Futbol Federasyonu, Önder'in tamamen serbest kalmasını bekliyor. Büyük bir ihtimalle Önder serbest kalacaktır” diye konuştu.

Belçika Futbol Federasyonu'nun “5 gün maç oynamama” cezasını uygulaması halinde Önder Turacı, Fenerbahçe'nin, 5 Mart Pazar günü deplasmanda Kayserispor ile yapacağı maçta yer alamayacak.

Belçika futbol tarihinde, Önder Turacı'nın kararı bir ilk olma özelliğini taşıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz