Ege Haberleri

EGE

  Öncü Kadınlar işbaşında

  İZMİR (DHA)
  06.04.2016 - 15:37 | Son Güncelleme: 06.04.2016 - 15:47

  Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’nın ortaklaşa düzenlediği ’Öncü Kadınlar, Kadın Liderler’ adlı belgesel gösterimi ve panel Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

  Öncü Kadınlar işbaşında

  Panele; Hürriyet Ege Yazarı ve Televizyon Sunucusu Ayçe Dikmen, Yapımcı ve Yönetmen Gülşah Çeliker, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abbas Türnüklü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Pınar Süral Özer, Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Yaşar Tınar, Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Berna Taner, İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı Başkanı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Afet Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömür N. Timurcanday Özmen ve öğrenciler katıldı.

  Öncü Kadınlar işbaşında

  Prof. Dr. Berna Taner, kadınlarla ilgili tarihin engebeli yollarla dolu bir başarı öyküsü olduğunu ve kadının yeteneği, cesareti ve enerjisiyle değer yaratmanın hem parçası hem de öncüsü olmayı başardığını belirtti. Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Yaşar Tınar, gün geçtikçe kadın akademisyenlerin sayısının arttığına işaret etti ve lise mezunu ev hanımlarına değindiği konuşmasında, bu kadınların da ülkemizin kalkınmasında daha çok yer almaları gerektiğini vurguladı.

  Öncü Kadınlar işbaşında

  Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abbas Türnüklü ise kadın ve erkeğin birbirini tamamladığını, kadının olmadığı yerde erkeğin yarım kaldığını söyledi. 

  Öncü Kadınlar işbaşında

  Etkinliğin ilk oturumunda Ayçe Dikmen’in "Ege’in Öncü Kadınları" adlı belgesel gösterimi yapıldı. Türkiye’de ilkleri başararak tarihe adını yazdıran ’Ege’nin Öncü Kadınları’ anlatan belgesel, katılımcılar tarafından beğeni ile izlendi. Etkinliğin İkinci oturumunda ise Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı Başkan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Emir Özeren’in moderatörlüğünde "Öncü Kadınlar, Kadın Liderler" konulu panel gerçekleştirildi. Panelde konuşan Ayçe Dikmen, Gülşah Çeliker ve Prof. Dr. Ömür N. Timurcanday Özmen kadının dünü, bugünü ve yarınını tartıştı. Panel sonunda panelistlere Prof. Dr. Abbas Türnüklü katılımları için teşekkür etti ve plaket verdi.
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı