Eğitim Haberleri

  “Öncelikli hedefimiz kaliteli eğitim”

  AA
  31.05.2017 - 15:43 | Son Güncelleme:

  UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Sivil Toplum Kuruluşları İş birliği Çalıştayına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de katıldı.

  Orhan Erdem, küreselleşmenin her alanda etkili olduğunu belirtti. Erdem, "21’nci yüzyılda yenilikçiliğe önem verilmesi, bilim ve teknoloji kapasitesinin artırılması, beşeri sermayenin geliştirilmesi, bilgi ve iletişim teknolojilerinin her alanda etkin biçimde kullanılabilmesi büyük önem taşıyor. Aynı zamanda demokratik ve çok sesli bir ortamda, tüm gençlerimizi çağın gerektirdiği becerilerle donatmak da hayati bir değer" dedi.     

  Türkiye'nin de kabul ettiği ‘Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşabilmek için özellikle tüm kız ve erkek çocukların ücretsiz, kaliteli ve adil eğitim imkanlarına kavuşmaları gerektiğini dile getiren Erdem, şunları söyledi:
  "Gençlerin ve yetişkinlerin iş hayatına atılabilmeleri, mesleki ve teknik becerilerle donatılması, kaliteli erken çocukluk eğitiminin tesis edilmesi, cinsiyet eşitsizliklerinin ortadan kaldırması gibi pek çok konuda eğitim hizmetlerinin çağın gerektirdiği şekillerde yapılandırılması oldukça elzem. Birleşmiş Milletler üyesi tüm ülkeler adına taahhüt edilen bu hedeflere ulaşmak için belirlenen göstergelerin, milli eğitim hedeflerimize ulaşmak için de büyük katkılar sağlayacağı inancındayım. Bu hedeflere ulaşma konusunda ve UNESCO ideallerinin ülkemizde toplumun her kesiminde hayata geçirilmesi adına Bakanlığımız, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile yakın ilişkiler içerisinde çalışmalarını sürdürüyor."      

  "Tüm imkanlarımızı seferber ettik"    

  Tüm dünyada ve Türkiye'de sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması ve geleceğin becerileriyle gençlerin donatılmasında en önemli görevin eğitim kurumlarına düştüğünü belirten Erdem, eğitimde müfredat yenileme çalışmalarından, FATİH Projesi'ne kadar önemli atılımlar gerçekleştirdiklerini anlattı.     

  Savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan geçici koruma altındaki Suriyeli vatandaşların çocuklarına da eğitim verildiğinin altını çizen Erdem, "Ülke olarak tüm imkanlarımızı seferber ettik. Bu çerçevede sayıları halihazırda 800 bini aşmış bulunan okul çağındaki Suriyelilerin yüzde 60'ının eğitime erişimleri sağlandı. Ancak bu bizim için yeterli değil, hedefimiz Suriyeli çocukların tamamının kaliteli eğitime erişimlerini sağlamak" diye konuştu.

  Öncelikli hedeflerinin kaliteli bir eğitim olduğunu belirten Erdem, sözlerine şöyle devam etti:
  "Tüm çocuklarımızın kaliteli eğitime erişimi, yükseköğretimde fırsat eşitliği olanaklarının artırılması, nitelikli öğretmenlerin yetiştirilmesi ve Suriyeli öğrencilerin eğitimin tüm kademelerine sorunsuz ulaşmalarını sağlamak Bakanlığımızın öncelikli hedefleri haline geldi. Bunun yanı sıra mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi, hassas ve dezavantajlı grupların yükseköğretim de dahil olmak üzere tüm eğitim kademelerine erişimi konuları da bizim için çok büyük önem arz ediyor. Tüm bu konular üzerinde çalışırken demokrasi ve çok sesliliğin bir gereği olarak ülkemizdeki sivil toplum kuruluşlarının eğitimle ilgili olan faaliyetlerini takdirle karşılıyor, STK'larla olan diyaloğumuzu da oldukça güçlü tutmaya çalışıyoruz. Çünkü Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne ulaşma konusunda devlet ve STK'ların buluşmasının önemli olduğunu biliyoruz."

  Etiketler: MEB
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı