"Öncelik işsizlik ve cari açık"

Hürriyet Haber
04.02.2011 - 13:53 | Son Güncelleme:

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Temsilcisi Mark Lewis ile görüşmelerinde, Türkiye'nin bu yılki önceliğinin cari açıkla mücadele ve işsizliğin aşağıya çekilmesi olduğunu söylediklerini bildirdi.

Meral, Lewis ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, IMF temsilcisi ile bazı konularda fikir alışverişinde bulunduklarını, çok samimi bir ortamda geçen görüşmede özellikle TUSKON'un yapısını Lewis'e anlatıklarını söyledi.

Görüşmede, Türkiye'nin mevcut ekonomik durumuyla ilgili bilgi verdiklerini belirten Meral, Türkiye'nin 2011 yılındaki önceliklerin de sıralandığını anlattı.
Bunların başında cari açıkla mücadele ve işsizliğin aşağıya çekilmesinin geldiğini Lewis'e bildirdiklerini söyleyen Meral, şunları kaydetti:

“Büyümenin ve siyasi istikrarın sürdürülmesinin önemine de vurgu yaptık. Türkiye ekonomisinin geleceğinden TUSKON olarak umutlu olduğumuzu, iyi günler beklediğimizi kendilerine ifade ettik. Bize, reformlar konusunda önceliklerimizin ne olduğunu sordular. Biz de özellikle Anayasayı çok önemsediğimizi belirterek, yargı reformunun hızlı bir şekilde yapılmasının gerekliliğine değindik. Bunun yanı sıra tarım reformu ve buna ilişkin projeleri önemsediğimizi söyledik. Verginin tabana yayılmasının önemine işaret ederek vergi reformlarına devam etmek gerektiğini vurguladık. Mesleki ve teknik eğitimin öneminden bahsettik. Aynı zamanda AB üyelik sürecinin hızlandırılması gerektiğini vurguladık. İhracatın geliştirilmesiyle ilgili olarak da ihracat pazarlarımızın çeşitlendirilmesini gerektiğini anlattık.”

Rızanur Meral, IMF ile çalışmayı “olmazsa olmaz” görmediklerini ifade ederek, ancak finans kaynağı olarak IMF'yi bulundurmak gerektiğini söyledi.
Meral, Ortadoğu'daki gelişmelerin sermaye hareketlerine etkisine ilişkin bir soru üzerine, “Sermayenin olmazsa olmazı güvenliktir. Türkiye'deki bu ortamın muhafaza edilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Konuşmaların ardından Meral, Lewis'e ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek bir plaket verdi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı