« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Öncelik dünya şampiyonası

Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, yeni yönetimin en öncelikli programı arasında Türkiye'nin İstanbul'da ev sahipliği yapacağı Dünya Şampiyonası'nın bulunduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Pazar günü yapılan olağanüstü seçimli genel kurulda federasyon başkanlığına seçilen ve çalışmalarına başlayan Bekir Çeker, yeni döneme yönelik çalışmalarını Anadolu Ajansı'na değerlendirdi.

Olağanüstü genel kurulu, bir tercih meselesi olarak değerlendiren ve delegelerin de kendisinden yana tercih kullandığını ifade eden Çeker, “Seçime 5 aday olarak girdik. Bu artık güreş camiasının kendi kendini yönetecek bir seviyeye geldiğini gösteriyor. Fakat her yiğidin yoğurt yeme şekli farklıdır. Herkesin projesi, ufku farklıdır” dedi.

“Güreş ailesi bir bütündür” diyen Çeker, herkesin tecrübe ve önerilerinden yararlanacaklarını belirterek, şöyle konuştu:
“Yakın, orta ve uzun vadeli projelerimiz var. Her ne kadar 1,5 senelik dönem için göreve gelmiş olsak da güreşin tarihindeki bu fırsatları değerlendirip, temelleri atmak istiyoruz. Güreş, tarihinde başarılarla dolu bir spor dalı. Türkiye, 2003 yılından itibaren her alanda zirve yaparken, Türk güreşi 2007 yılından itibaren yavaş yavaş düşüş gösterdi. Bunun sebebini araştırdık ve ne gerekiyorsa yapacağız.”

“HEDEFSİZ BİR OLİMPİYAT DÜŞÜNEMEYİZ”

Çeker, başarısızlığı asla düşünmediklerini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Önceliğimizde İstanbul'da düzenleyeceğimiz Dünya Şampiyonası var. 2012 Londra Olimpiyatlarına bir seneyi aşkın zaman kaldı. Bizim umutlarımız Londra Olimpiyatları. Hangi alanda madalya alırsanız alın, güreşte madalya alamazsanız, Türkiye başarısız gibi gösteriliyor. Biz çalışıp, çabalayacağız. Olimpiyatlar hedefimiz olacak. Hedefsiz bir olimpiyat düşünürsek, bizim burada yönetim olarak bir anlamımız olmaz.”

İstanbul'daki Dünya Şampiyonası'na 3 aylık gibi kısa bir sürenin kaldığına dikkati çeken Bekir Çeker, “Serbest ve grekoromen takımımız başarılı olacak. Mutlaka altın madalya çıkacak. Buradaki hedefimiz hem madalya, hem olimpiyat kotası almaktır” dedi.

“BİR AĞACIN KÖKÜ OLARAK DEVAM EDECEĞİZ”

Türk güreşinin birçok sorunu bulunduğunu ve hala kurumsal yapıya kavuşturulamadığını ifade eden Çeker, “Türkiye'nin ilk kurulan federasyonlardan biri olan güreş federasyonu, diğer federasyonlar arasında olması gereken yerlerde değil. Bir idari binamız bile yok” diye konuştu.

Çeker, sorunları öncelik sırasına göre çözmeye çalışacaklarını bildirerek, “Biz bir güreş ailesiyiz. Seçim bitti ve tekrar kenetlendik. Bir ağacın kökü olarak devam edeceğiz. Bu ağacı yeşertmek ve her zaman güçlü tutmak zorundayız. Bunda sadece seçilenin değil, herkesin sorumluluğu var. Kimseyi dışlama gibi, bir niyetimiz ve yapımız yok” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz