Önce vicdanı küreselleştirin

Sefa ÖZKAYA/İSTANBUL
24 Eylül 2013 - 00:56Son Güncelleme : 23 Eylül 2013 - 22:34

Asya Pasifik Perakende Kongresi ve Fuarı’nın (APRCE) açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Bizim esnafımız, sınırsızca kazanmayı, kazanmak için her yolu mübah görmeyi kesinlikle ayıplamıştır. Kanaat, yani kazandığıyla yetinmek, ihtiyacı kadar kazanmak, fazlasını paylaşmak, bizim esnafımızın da eminim ki sizlerin de en eski, en temel değerlerinden biridir” dedi.

Erdoğan konuşmasında şu noktalara dikkat çekti:

HIRS BİR HASTALIKTIR

· Kanaatsizlik de, bütün kültürlerde, bütün geleneklerde, hatta bütün dinlerde ayıp görülmüş, kınanmış bir tavırdır. Kanaatin zıttı, hırstır. Hırs, insanın kendisini ve toplumu tüketen bir hastalık, özellikle de dünyanın kaynaklarına göz diken, dünyayı yaşanmaz hale getiren, adaletsizliğe, savaşlara, çatışmalara yol açan, istikbali karartan çok ciddi bir hastalıktır.Küreselin, yereli yok ettiği, boğduğu, ezdiği bir dünya, yaşanılır bir dünya olmaz, olamaz.
· Eğer bir yerde, sınırsızca kazanma, sınırsızca tüketme hırsı varsa, biliniz ki orada adaletsizlik de vardır, eşitsizlik de vardır, zulüm de vardır, yoksulluk da vardır. Sermaye ve ticaret küreselleşirken, eğer hırs da küresel bir boyut kazanıyorsa, biliniz ki, artık yoksulluk da küreselleşmeye başlamış, eşitsizlik dünyayı tehdit eder bir hale gelmiştir.

EMPERYAL DUYGULAR

· Milyarlarca yoksul var ve bu yoksullara uzanan varlıklı el yok. Savaşların, çatışmaların, terörün, göçlerin nedeni de hırs. İklim değişikliği, çevre kirliliği, eko sistemin bozulması, susuzluk, salgınlar gibi sorunlara baktığınızda, altında önce hırsın olduğunu göreceksiniz. Son yaşadığımız küresel ekonomik krizin altında da sınırsız kazanma, sınırsız harcama hırsı var.
· İnsanlık büyük bir çoğunluğu ile emperyal duygulara mı hizmet edecek yoksa insanlık bir paylaşımın dünyada egemen olmasına mı gayret gösterecek.
· Ticaretin, sürdürülebilir olması için ülkeler adil olacak ve adil küreselleşecek. Yollar açık olacak. Yollarda, haramiler yani hırsızlar yol kesenler olmayacak. Korsanlar olmayacak, eşkıya olmayacak. Markalarımızı küresel hale getirirken, barışı ve demokrasiyi de küreselleştirmek, en önemlisi de, vicdanı küreselleştirmek zorundayız.

Dolar ve TL kâğıt parçası

BAŞBAKAN Erdoğan, “Farklı bir dünyanın mümkün olduğuna ben yürekten inanıyorum. Farklı bir ticaret anlayışının, farklı bir ekonominin var olduğuna ben yürekten inanıyorum” diyerek, İstanbul’daki buluşmanın, böyle farklı bir dünyaya, farklı bir ticaret ve ekonomiye kapı aralamasını arzu ettiğini söyledi. Erdoğan şöyle konuştu: “Eğer dünya bu şekilde giderse, Dolar, Euro, Yen, Yuan, Ruble, Türk Lirası, bir gün insanlığın elinde sadece birer kağıt parçası olarak kalacak. O meşhur Kızılderili sözünde olduğu gibi, elimizdeki kağıt parçalarının yenmediğini görecek, ama o zaman çok geç kalmış olacağız. Somali’nin açlığına sırtını dönen bir dünyanın geleceği yoktur. Bir litre petrol için çocukların öldüğü bir dünyanın geleceği asla yoktur.”

7 trilyon dolarlık masa

ÜÇ gün sürecek APRCE’de, 7 trilyon dolarlık iş hacmini temsil eden 7 bin perakendeci İstanbul’da ağırlanacak. Toplam 600 bin satış noktasına sahip olan bu grup, 3.5 milyar insana hizmet veriyor. Kongreye 30’dan fazla ülkeden gelen 2 binin üzerinde iş insanı ve uzman perakendenin geleceğini İstanbul’da masaya yatırıyor.

Gökte Samanyolu, yerde İpek Yolu

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, APRCE’nin açılışında yaptığı konuşmada, İpek Yolu’nun batı kapısı olan İstanbul, Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın yani 25 trilyon dolarlık ekonominin ve 1.5 milyar insanın kesiştiği bir noktadır” dedi. Çağlayan “Kâinatta iki büyük yol vardır; gökyüzünde Samanyolu, yer yüzünde ise İpek Yolu. İstanbul’da 21’inci yüzyılının İpek Yolu’nun doğu ile batı arasındaki ticaretin otobanını döşemekle kalmayıp Avrasya coğrafyasında kültür zincirini de bu vesileyle güçlendireceğiz” diye konuştu.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı