« Hürriyet.com.tr

Önce tanıtım

Hürriyet Haber
X

TURİZMDE yeni bir sezona merhaba deme hazırlığı yapıyoruz. Özellikle, bölgemizin en önemli geçim kaynağı olan turizm sektöründe yaşanılan bazı sıkıntıları, bir an önce çözmek zorundayız.

Bölgemize baktığımızda, yıllardan bu yana en önemli çalışmaların başında gelen tanıtımın, gerektiği gibi yapılmadığını görüyoruz. Tanıtımsız turizmin gelişmesi mümkün değildir. Bu yüzden, tanıtıma öncelik vermek zorundayız.

Genel ve bölgesel tanıtım birbirini tamamlıyor. Bu birbirinden ayrılmaz iki unsurun gerçekleştirilmesi, ülke turizminin daha ileriye gitmesini sağlıyor.

Bugün Türk turizmi, Avrupa'da önemli rakiplerinin baskıları altında kalmıştır. Bu baskılardan sıyrılmanın en etkili yolu, el ele vererek, özellikle tanıtım alanında başarılı çalışmalara imza atmaktır.

Bu toplumsal bilinç ile hareket edecek olursak, turizm sektörü, çalışanından kamu yöneticisine, sokaktaki vatandaştan esnafa kadar herkesin kollarını sıvaması gerekliliği açıkça görülecektir.

Turizmin, bölgemiz açısından önemi yadsınmaz bir gerçek. Kemer'i ele alacak olursak, geçtiğimiz turizm sezonu önemli bir kabus yaşandı. Turizmci, esnaf ve vatandaş bu kötü sezon dolayısıyla yara aldı.

Belediyelerin sıkıntısı

Yerel yönetimlerin sıkıntıları arasında yer alan en önemli konu, turizm sektörüne, parasızlık ve çaresizlik içinde hizmet etmesidir. Bölgedeki her çalışma kesintisiz olarak yapılmalıdır.

Yol yapımı, elektrik, su, çöp toplama gibi hizmetlerin aksaması, turizmde olumsuzluk yaratır. Bunların hep çözülmesi gerekir. Nüfus sayımı yapılır, çıkan rakam kadar ödenek ayrılır. Yaz aylarında özellikle bölgemizde sayımlarda çıkan nüfusun 10 katına hizmet götürürüz. Bu handikaplardan sıyrılmak zoruydayız.

Bu sıkıntıları mutlaka aşmamız gerekiyor. Sıkıntılarımız mevcutken bile bölgemizin tanıtımı için, her türlü girişimleri gerçekleştirdik. 6 fuara katıldık. Uluslararası bu fuarlarda Kemer'i tanıtmak için katalog, broşür ve CD'ler dağıttık. Bölgedeki turizmci ve esnaf ile tanıtım konusunda seferberlik ilan ettik.

Herkese mutlu ve bol kazançlı bir yeni sezon dilerim.

Konuk Yazar

Hasan Şeker

(Kemer Belediye Başkanı)

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
A’dan Z’ye Paris
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İçine giren canlıyı taşa dönüştüren korkunç göl
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İki yıl önce ortaya çıkmıştı! Yeni adayı bekleyen büyük tehlike...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bavul hazırlarken yaptığınız 5 hata!
Karadeniz
Uzungöl beyaza büründü, yılbaşına hazır!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hafta sonunun en güzel 10 adresi! Şimdi tam zamanı...