Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Önce nehir, sonra ürünler kurudu

  Metin ÖZDEMİR/POLATLI (Ankara), (DHA)
  27 Temmuz 2007 - 13:16Son Güncelleme : 27 Temmuz 2007 - 13:16

  SAKARYA Nehri'nin Ankara'nın Polatlı İlçesi sınırlarında bulunan kısmının kurumasına, bilinçsiz sulama da eklenince, 150 bin dönümlük tarım alanındaki ürünler de kurumaya başladı. Nehrin ana yatağı içinde ayakları ıslanmadan röportaj veren Yeniköseler Köyü Muhtarı Emin Kaymakçı, “Burada bir çok insanın boğulduğunu biliyoruz, ama şimdi nehrin yatağında yürüyoruz” dedi.

  Sakarya Nehri'nin Polatlı sınırlarında bulunan 150 bin dönümlük tarım alanında soğan, şeker pancarı, ayçiçeği gibi ürünler bulunuyor. Yeniköseler Köyü Muhtarı Emin Kaymakçı, “Ben 52 yaşındayım, babama ve dedeme sorduğumda nehrin bugüne kadar hiç kurumadığını söylediler. Onlar da babalarından ve dedelerinden böyle bir şey işitmediklerini söylüyorlar” diyerek, dikkatleri kuraklık tehlikesine çekti. Kaymakçı, tarımsal alanlarda vahşi sulama denilen yağmurlamaya sistemiyle ürünlerin sulandığını, bunun da nehrin kurumasına büyük etken oluşturduğunu belirtti.

  Nehrin kuruması nedeniyle balıklar da telef oldu. Sakarya Nehri güzergahında yaklaşık 150 bin dönümlük alan, elektrikli sulama motorları tarafından çekilen suyla sulanıyor. Yüzlerce motopomp çalıştığını söyleyen köylüler, “Nehrin yeniden suyla dolması için tarımsal sulamaların da köyler arasında nöbetleşe yapılması yararlı olacaktır. Sulama motorlarının hepsinin aynı anda çalışması zaten kuraklığın etkilediği nehrin suyunu bitirdi. Buna mutlaka bir çözüm bulunmalı” dedi.

  PORSUK VE ANKARA ÇAYI DA AYNI DURUMDA

  Öte yandan Porsuk ve Ankara çaylarındaki su da tükendi. Polatlı topraklarında birleşen bu üç suyun kuruması nedeniyle hükümetin gerekli önlemleri alması istendi. Köylüler tarımsal sulama başta olmak üzere nehir güzergahları için gerekli önlemlerin alınmaması durumunda gelecek yıllarda da büyük tehlikelerin yaşanacağına dikkat çekti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı