Ege Haberleri

  Önce kızımı aldılar sonra beni attılar

  Latif SANSÜR, (DHA)
  27.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya’ya yaklaşık 23 yıl önce giden Ayşe Yaman Gelsenkirchen kentinde sevgilisinden bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

  Kızı üç aylıkken sevgilisi terk edince Ayşe Yaman çocuğuna hem annelik, hem babalık yaptı, çeşitli işlerde çalışarak geçimini sağladı.
  Yedi yıl önce Almanya Gençlik Dairesi, psikolojik sorunları olduğu gerekçesiyle Ayşe Yaman’dan, bugün 19 yaşında olan kızını aldı. Genç kız bir süre sonra Hristiyan bir ailenin yanına verildi. Söz konusu ailenin kızını kiliseye götürdügünü öğrenince geri almak için mücadele başlattığını kaydeden anne Yaman, şunları söyledi:
  Artık haber de yok
  “Hukuki yollara başvurdum. Başarısız oldum. 23 yıl yaşadığım Almanya’dan işsizliğim bahane edilerek sınır dışı edildim. Kızımla arada bir telefonla konuşuyorduk. Bir yıldır tek başına yaşıyordu. Durumu iyi değildi. En son görüşmemizde benden 70 Euro istedi. Parayı denkleştirip gönderemedim. O günden bu yana kızımdan haber alamıyorum. Mail adresi iptal olmuş, telefonu yok. İnternette bir fotoğrafına ulaştım. Başka hiçbir iz yok. Devlet yetkililerinden ve Almanya’da yaşayan Türklerden yardım istiyorum. Ne olur kızımı bulmama yardım edin.”

  İş için geldi hayal kırıklığına uğradı
  Ankara Kadın Konuk Evi’nde kaldığını belirten Yaman, “Çalışıp para kazanmak, kızımın yanına gitmek istedim. Almanca bildiğim için sahil kentlerinde iş bulurum diye düşünerek Kuşadası’na geldim. Yabancı dilimle ilgili iş bulamadım. Şimdi bulaşık yıkıyorum ve bir pansiyonda kalıyorum” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı