ANKARA HABERLERİ

Önce kan sonra can verdi

Hüseyin ÖZBALI/DHA
10.09.2013 - 01:22Son Güncelleme :

Rahatsızlığı nedeniyle Ordu’dan Ankara’ya gelen 2 çocuk annesi 29 yaşındaki Leyla Tunçel’in karaciğerlerinde hızla yayılan tümör tespit edildi. Ameliyat için gerekli olan 4 ünite A Rh(-) kan bulunamayınca Dr. Murat Sevmiş önce kan verdi, ardından ameliyatı gerçekleştirdi.

Hüseyin ÖZBALI/DHA

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli genel cerrah Murat Sevmiş, ameliyat edeceği hastaya A Rh(-) kan bulunamayınca, kendisi verdi.
Kan bağışı için örnek bir tutum sergileyen Dr. Sevmiş, “Taşradan ameliyat için gelen hastaların en büyük sorunlarının başında kan temin etmek geliyor. Bir de zor bulunan kan grupları ameliyat ekiplerine sıkıntı yaşatıyor” dedi.
Ordu’nun Ünye ilçesinden Ankara’ya gelerek, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne karaciğer rahatsızlığı şikayeti ile başvuran 2 çocuk annesi 29 yaşındaki Leyla Tunçel’in karaciğerinde hızla gelişen tümörün hemen alınması gerektiği belirtildi. Ancak planlanan ameliyat günü A Rh(-) kan bulunamayınca, operasyonu gerçekleştirecek ekibin doktoru Murat Sevmiş kan vererek hastasına yardımcı oldu. Hacettepe Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nde baş asistan olarak görev yapan Dr. Murat Sevmiş şunları söyledi:

TÜMÖR HIZLA YAYILIYORDU

“Hastanemize gelen Leyla Tunçel’in karaciğerinde hızla yayılan tümör için ameliyat planı hazırladık. Tümörlü bölgeyi almamız gerekiyordu ve ameliyat öncesinde 4 kişilik ekiple hazırlıklarımızı tamamladık. Ancak 4 ünite gereken A Rh(-) kan ihtiyacımızı hastanemizde bulamadığımız için kan bankalarına ve temin edeceğimiz yerlere baş vurduk.

BİR ÜNİTE DE BEN VERDİM

Aldığımız cevaplar olumsuz çıkınca bu kez hasta yakınlarından kan bağışı yapmalarını istedik. Ordu’dan iki hasta yakını geldi, bunlardan birinin kan grubu tuttu. Bir ünite de ben verdim. Daha sonra kan anonsları ile iki ünite daha kan bulup, hastamız Tunçel’in karaciğerinde oluşan tümörlü bölgeyi 8 saat süren bir ameliyatla aldık. Sürekli kanama riskli bir ameliyattı ve bu süre içerisinde 9 ünite kan kullandık.”

TAŞRANIN EN BÜYÜK SORUNU

Taşradan ameliyat olmak için gelen hastaların en büyük sorunlarının başında kan temin etmenin geldiğini belirten Sevmiş, “Bazı hastalar için kan bulmak kolay oluyor, ancak bazı kan gruplarını bulmak çok zor oluyor. Bu durum ameliyat ekibini zora sokuyor. Kan bağışında bulunmak bir insanlık gereğidir. Bu durum herkesin başına gelebilir. Bu nedenle insanları bir kan anonsu duyduğunda duyarlılığa çağırıyorum” dedi. Eşinin acil ameliyatı için kan bulmakta zorlandığını belirten Mürsel Tuncel de, eşine kan veren doktor Murat Sevmiş’e ve ameliyatı gerçekleştiren ekibe teşekkür etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Önce kan sonra can verdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı